Kelt

Jaký hudební nástroj je lepší si koupit, kytaru nebo klavír (klávesy)?

Měl jsem akustickou kytaru 10 let a klávesy asi 4 roky, takže vím, do čeho jdu. Bohužel jsem vyhodil všechny noty, takže budu muset kupovat znovu, ale výhodou je to, že je hodně věcí na internetu , noty, instrukce hry a podobně. Rozhoduji se, na co si našetřit a co koupit. Kytaru mám na mysli klasickou akustickou 6 strunnou, klávesy nebo klavír , tedy digitální piano. Obojí vychází cenově stejně, nejraději bych měl obojí. Tak doufám, že mi názory hudebníků pomohou. Děkuji

Odpovědi
Kepler

Klávesy poskytují mnohem víc možností, záběr je téměř univerzální. Sám jsem se v lidušce učil klasickou španělku a vybral jsem si proto, že se mi prostě víc líbila. Byl to nástroj, který jsem si mohl vždy brát sebou a hrát na klávesy u táboráku by mi přišlo trapné. Takže to závisí jen na tobě, k čemu víc tíhneš. I v dnešní době nějaký syntetický klimpr v ceně kytary, který toho zákonitě moc neumí, mi připadá jako vyhozené peníze. To je ale jen můj subjektivní názor. U mně vyhrává víc akustika, kde hudbu tvořím vlastníma rukama, než elektronika, která to z větší části dělá za mně.

ivzez

Já bych dala přednost kytaře.
Pokud klavír, tak klasický.

aliendrone

Rozhodující je účel. Jestli ti jde o hraní u táboráku, zvol kejtru. Jestli ti jde o hraní pro radost (pro vlastní potěšení), jednoznačně klávesy.

Malý dodatek – to co píše Kepler je minulost. Dnes už klávesy (pořádné) nejsou nějaké „spínání kontaktů“. Synovec si je koupil (el. piano – zdědil nadání po mladší starší) a nemohl jsem uvěřit, JAK MOC je to propracovný přístroj. S klávesami se můžeš mazlit úplně stejně jako na klavíru. Mechanicky je to složité, jsou tam hydraulické/mag. „tlumiče“ odporu stisku a soft skvěle rozezná „jak do klávesy třískneš“ – odezva/reakce je SUPER, nakolik jsem schopen co by laik posoudit. A i kdybys třeba nezvládal něco takového > https://youtu­.be/7PzsyZR6Jt4?t=10 (BTW – borec hraje parádně s nádhernou ostrou dikcí, která mi u Griega sedí, většina ho hraje tak nějak „rozpatlaně“), pořád je dost a dost věcí, které JDOU zahrát i těm, co nezačínali od dětství. Pokud si tedy nekoupíš nějaké „mačkátko“ za pár tisíc, tak máš něco s čím si můžeš „hrát“ i na to pořádně HRÁT! ;) :D

A uvaž ještě – i kdybys hrál na klasické piano/klavír jako samotný Grieg, tak po čase i při nejvyšší toleranci ostatním polezeš POŘÁDNĚ na nervy, zato když si to pustíš do sluchátek – všichni tě budou milovat a obdivovat, jakého ušlechtlého máš koníka! Kdepak kejtra… ;) :D :D

Roman71

Přijde na to, co vás více přitahuje..
Ideální by bylo, kdybyste si zašel do nějaké šikovné prodejny s hudebními nástroji a měl možnost si tam na něco zahrát. Osobně jsem začínal s jednoduchým keyboardem od Yamahy (PSS-51) bez dynamiky úhozu. Jako na jednoduché aranže to naprosto stačilo a člověk se na tom vyřádil.. jenže, když tomu pokročilejší hudebník chce dát formu a cit, digitální piáno s dynamikou úhozu (kladívková mechanika) je ideální volba. Nerozlaďuje se to, cena je přijatelná (cca 15 tisíc Kč za Casio CDP 200R). Kytara mi k ruce „nepřirostla“ a tak, když jsem zatoužil po nějakém „brnkátku“, pořídil jsem za 1200Kč ukulele (Ortega RU5).

Takže, přijde na to, co vás osobně více motivuje k hraní..
Taková kombinace kláves a akustické kytary také není k zahození 😉

Michálek1245

Keyboard je vlastně něco, co je poměrně variabilní a dá se s tím lépe pracovat. Klavír (respektive piano) je prostě věc, která má jeden zvuk. A kytara, tak ta je úplně jiná. Řekněte si, co vás baví za muziku a podle toho se orientujte. Budete chtít občas hrát u táboráku? Vezměte si kytaru. Chcete hrát v kapele? Zvažte klávesy. Pak je tu taky věc cvičení. Piano vyžaduje, aby byla doma dobrá akustika prostoru, kterou sice vyřešíte s https://avtg.cz/a­kustika-prostoru/ ale zařídí to i akustické pěny.

Edison

Elektrický klávesy… mnoho typů i s různou charakteristikou pohybů a odezvy kláves. Hodně složitý výběr.

Kepler

Alien má asi pravdu, že dnešní klávesy, jsou dnes už úplně jinde. Ale před pár lety jsem je slyšel na takovém malém koncertě, kde se hrála klasika. Barva tónu celkem věrná, ale nebylo to úplně ono. Většina lidí stejně nic nepozná. Za to je k dispozici spousta rejstříků a nikdy se to nerozladí. Do kapely stačí, ale sólově horší.