Avatar uživatele
Klára K.

K čemu je v knihách úplně na začátku (někdy i na konci) prázdná stránka?

Je to skoro ve všech knihách, jedna stránka na začátku, úplně první, a je úplně prázdná. K čemu tam je? Je to z nějakého praktického důvodu, nebo jde pouze o design?
Doplňuji:
No já nevím, napadlo mě, že dřív, když se knihy dělaly ještě ručně nějakým nekvalitním inkoustem, tak ji tam dávali, aby se to nepropilo…?
Já nevím , prostě mě to napadlo :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 8Pro koho je otázka zajímavá? Adula.57, briketka10, veronika36, Werwolfo, marci1, anonym, anonym, zzzlatokopka před 3276 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
briketka10

prázdná stránka se jmenuje vakát a může být kdekoliv v knize..

moje studium na SPŠG v Praze a :
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Kni­ha
Doplňuji:
ve studijních knihách je
i prostor na poznámky..

Upravil/a: briketka10

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
zzzlatokopka

Může tam autor napsat věnování:-)
Doplňuji:
syncz- může ti tam napsat věnování ten, co ti knihu daruje.:-)

Upravil/a: zzzlatokopka

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Dobre vás napadlo, prázdna prvá – vrchná a posledná – spodná stránka slúžili ako vonkajšia ochrana vlastného textu, prípadne sa na ne písali písali informácie o knihe – názov knihy, autor. Až neskôr sa ešte pridal obal knihy – mäkký, alebo tvrdý, ale forma knihy ostala

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Adula.57

řekla bych, že jde o design. K čemu by mohla sloužit prázdná stránka?

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
arygnoc

nie je kniha ako kniha.

kedysi, keď sa knihy viazali ručne, sa zošité stránky vkladali do dosiek.
prechod medzi doskami a samotnou knihou sa riešil tzv. predsádkou, silnejším listom papiera, ktorého jedna časť bola nalepená na doskách a druhá na prvom liste knihy – a to isté platilo i pre posledný list knihy.

takže keby ste si z nostalgie chcela dnes nejakú knihu nechať „zviazať“ do pevných dosiek, môžete.

;-Q

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Aby to nebylo na utření mastnech rukou,to snad né,
Ale samotnýho by mne to zajímalo.
Je to asi takhle:říká se tomu přídeští…nebo vakát
přídeští – je jeden z listů předsádky, který je nalepený na deskách (zakrývá surovou vnitřní stranu desky), je přední a zadní

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
syncz

zzzlatokopka: pokud je určená k věnování od autora, k čemu je pak například v Bibli, nebo u spousty knih dnešního vydání od již zesnulých autorů.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Michal47

V případě brožury (paperbacku) je to zbytečné, jen pro okrasu. Funguje to jen ve vázaných knihách, které jsou soustavou složek našitých na většinou jediném tkalounu a tento tkaloun – širší, než je tloušťka knihy – je vlepen na papundeklové desky: Musí pak být zakryt tzv. předsádkou, což je čistý dvojlist, přilepený u hřbetu z jedné strany k první a poslední složce knihy a z druhé strany přilepený – tentokrát celou plochou (nejen u hřbetu) – k celé ploše přední a zadní desky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Emefej

Jedna prázná stránka vůbec nic není. Kdybys někdy měla v ruce bibliofilské vydání, to bys viděla prázných stránek. Běžně se jich používá i šest. Jde pouze o dizajnovou záležitost.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ivetka303

My museli i v bakalářce stránku na začátku nechat volnou. Myslím,že je to asi skutečně dáno minulostí a vazbou knih. V dnešní době je to asi jen zvyk

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
briketka10

ovšem, jestli jsi nemyslela toto :

předsádka – je dvojlist (pevnějšího papíru), který spojuje knižní blok s deskami knihy. V knize je předsádka přední a zadní. Je prázdná, může však být potištěna ilustrací.

před 3276 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
marci1

Možná Ti odpoví „dědapetr“ – jeho dcera je knihařka. 🙂

před 3276 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek