Kepler

Jakou nejstarší věc máte doma?

Já teda nic moc, jenom feldflašku s vyraženým rokem 1916 i s origi­nálním korkovým špuntem na provázku. A co vy?

Doplněno: mamma mia, dosud 24 odpovědí, to snad vypadá na rekord! Ještě to tady nechám, pište, pište! 🙂

Nejlepší odpověď
anonym

v rychlosti jsem mrknul, vypadá to na přítelkyni

Další odpovědi
Cenobita

Starověkou minci z Římského císařství r. cca 300 n.l.

Několik různých zkamenělin, mezi nimi jednoho trilobita, nalezeno na Karlštejně. Žil někdy v prvohorách před 550 a 251 miliony lety.

dudu

Modlitební knížku ve staročeštině z roku 1735, stříbrné forinty ze druhé poloviny devatenáctého století, sbírku budovatelských odznaků z komunistické éry.

talka

Hmoždíř, kafemlýnek, žehličku s vyndavacím tělesem na ohřívání, petrolejová kamínka, petrolejovou lampu, šatník, otoman, starodávné album, dvoulampovku Blaupunkt, fotoaparát Pionýr, …

Drap

Nejstarší mám asi několik šipek, datovaných do 13. – 14. století. Kromě toho řadu věcí z 19. století. Pokud budeme považovat za věc i to, co člověk přímo nevyrobil, tak jsem měl někde část zubu žraloka starého podle odborníků asi 100 000 let.

arachis

Asi čajový servis po prababičce, který běžně užívala, ne jen oprašovala ve vytrýně, jako já.

Kulpix

Asi kredenc.

Na dílně pak vzduchový kompresor:

Bratří ing. FAKTOROVÉ
Továrna na stroje a přístroje.

Rok výroby 1911.

Lamalam

Když nepočítám fosilie, tak jsou to knihy Lehrbuch der Chemie od Berzelia z roku 1844 a Svět v obrazích od Karla Amerlinga z roku 1852.

ten který je

Pár knih ze druhé poloviny 19 století a šavli po pradědečkovi,který bojoval jako jízdní dragoun v RH armádě v první světové válce na Balkáně.

Klaproth

Petrolejový vařič Primus z roku 1896.

Nuk nuk

V podstatě také nic moc, všechno jsou relativně nové krámy, ale pokud se do toho počítají knihy, pak vlastním výtisk BIble z roku 1863, navíc nějaký nepříliš častý (zřejmě evangelický) český překlad.

marci1

Pravděpodobně to bude historická fotografie naší rodiny, mých předků z počátku minulého století. 🙂

led

Malú spomienku z čias, keď sa človek za svoju prácu nehanbil, ľudia chodili prevažne peši a uprednostňovali rozhovory z očí do očí.
Nie je pre vek, aj keď tisíce liet má
ten kúsok hliny, čo prsty dávné hnietli
črep dávnych vekov času človeka, čo neznal chat,sms
človeka, čo v zemi staval dom z prútia, vedel ľúbiť i bojovať
človeka, dávno mrtveho, no vďaka črepu ho vidím živého

Lgee

Minci z roku 1874

Slecna 007

Evangelickou bibli z r. 1746. Pak ještě moře starých nástrojů a udělátek, nejvzácnější pak nábytek ze Sudet, dle odhadce vyrobeno zřejmě v 1. polovině 19. století. Mám ráda staré „krámy“.

Misirik

Asi tyto sirky: http://m.imgur­.com/KNAHCUK
http://m.imgur­.com/S2B1Ucl

ok29

sebe.. :))

ina

Fotografie rodičů.

hadimrška

Fotografii pradědečka z první svět. války a jiné blbosti, které mají pro mne citovou hodnotu.

anonym

Větší obraz panny Marie, která klečí v přírodě u skalky a modlí se. Má přitom mdlý výraz. Přesný rok výroby se už neví, ale prý je někdy z konce 18.století.

soles

Před několika lety jsem si dovezl jako suvenýr z Tater malý kámen, ten může být starý klidně i miliony let 🙂

Pokud se nepočítá ten kámen, tak asi mince z roku 1746.

da ny

Když rekord, tak rekord …;)
Též nepočítám fosilie …
Pak tedy svatební fotografie babi s dědou r 1928 a 3 zlaté kopějky z r. 1899, které dostala dcera při svém narození (rublíky už došly, vyplýtvaly se na předchozích vnoučatech, snachách a zeťácích …).
😁

KateBeckett

Samotný dům.

anonym

Odpovědí je dost, to je pravda, o tento typ otázek je zájem.

Do rekordu máte ještě hoodně daleko.

Přehled otázek s nevyšším počtem odpovědí
http://www.od­povedi.cz/kate­gorie?f=1&s=3&o=0

Neříká se něco o sebechvále?

Ještě odpověď na otázku – doma mám citeru, není žádná mladice, její stáří se odhaduje asi tak na 150 let.

jirka F

Cestovní pas z roku 1838 pak mečíky na jednohubky a kořenky z roku 1890 fotky pradědy a spoluobčanů obce na poli při mlácení obilí cepy z roku 1930 pamětní knížka událostí v obci z roku 1938 atd.

Emefej

Pominu-li exempláře z mé sbírky minerálů, z nichž některé jsem vyrubal z prvohorních porfyrů, tak to jsou jáchymovské tolary s vyraženými letopočty 1526, 1550 a 1552. Dále to jsou hornická želízka, mlátky, torza olejových kahanů a další hornické artefakty. Podle kvalifikovaného odhadu vše pochází z let krátce po vypuknutí stříbrné horečky v Jáchymově 1512.

Rokio

Hmoždíř a tlouk.

hapiky

Starou

HelloKiwi

Nádobí
Nože

lukas1912

Muj tata ma doma starej mlynek na kavu asi okolo 1970, stale jede.

klumprt

Tak já ti ještě přidám. Mám doma velkou německy psanou knihu z roku 1873.

ivzez

Tak já se také přidám (že bychom překonali rekord)?

Jsem němčinář, takže u mě jsou to slovníky.

Můj nejstarší slovník je „Deutschböhmisches Wörterbuch“, který vznikal několik let. Původně vycházel po částech → v sešitech.

Částečně šlo o přepracování Sachs-Villatteova slovníku. Dále byly převzata část pojmů z Jungmannova a Kottova slovníku. Starší hesla byla doplněna novými → zde šlo především „o terminologii přiměřenou modernímu pokroku“ (citace z předmluvy).

Na vzniku slovníku se podílelo přes 40 osob, první schůzka spolupracovníků se
konala před vánocemi 1890. Sešity začaly vycházet v říjnu 1893. V srpnu 1895
pak vyšel knižně první díl, který obsahoval sešity 1–35.

Další je „Enzyklopädisches Deutsch-Tschechisches Wörterbuch (r. 1921).
(K tomuto slovníku jsem našla jenom odkazy
na pozdější vydání, to z roku 1921 jsem nenašla).

Oba slovníky vyšly v nakladatelství J. Otto v Praze.
(Kde vycházely sešity, nevím.)

Moc bych stála o Thámův slovník z roku 1799 (ten mám jenom digitalizovaný):
http://digital.slub-dresden.de/wer­kansicht/dlf/67­552/1/0/
Případně odkaz ke stažení (PDF, 30.639 kB):
http://digital.slub-dresden.de/fi­leadmin/data/366074806­/366074806_tif/jpeg­s/366074806.pdf

Zkusím ještě dohledat odkazy.

Zvědavý

Rodiče

Kepler

Všem děkuji za zajímavé odpovědi, kdo vlastní mince ze starověku. nebo artefakty vyrobené po tomto období, zaslouží uznání. Samozřejmě i zažloutlé fotografie svých předků. Je fajn, že se staré věci cení.

Kepler

Rád bych tuto otázku uzamknul, jen jsem ještě nepřišel na to jak.

led

Až budete nominovať najlepšiu odpoveď, zistíte, že takto sa otázka zamyká…
Ktorá je tá uzamykacia odpoveď?

annas

Ad ivzez,

zhruba polovina odpovědí – maximum je 62.

ivzez

Rekord asi nepřekonáme, ale sešla se tu řada zajímavých odpovědí. Konečně je jednou ve výběru opravdu zajímavá otázka. (Jindy přemýšlím, proč admin tu kterou otázku vybral…)

annas

Tato otázka bylo vpředu jako otázka týdne..
Tím, že ji Kepler posunul, se stala opět aktuální.

ivzez

Ani ta otázka o zpohodlněné a líné generaci není „marná“… Ale moc zajímavého tam nevídám. Ani nevím, jak (podle čeho) se do toho sloupce vybírá…

Kepler

Batali: můj rekord to každopádně je. Ale proč píšeš o sebechvále? Moje zásluha to přece není. Jen mě to hodně překvapilo.

anonym

Keplere, když se otázka posune, zpravidla se objeví další odpovědi. U jedné vaší otázky – narazila jsem na ni při procházení odkazu – je 27 odpovědí. Tato otázka ji předstihla.

Ale vypadá to, že maximum je 62 odpovědí.

Kepler

Lamalam: ten Berzelius by byl pro mně klenot!

Lamalam

Pro mě taky. Neprodám.

Kepler

To nebyla inzerce. Stejně bych nemohl zaplatit, leda tak tou feldflaškou 🙂

Kepler

borezech: ajtakrajta! zdá se že dochází k časté výměně fosílií 🙂

Kulpix

Boreczech- hlavně ať si to přítelkyně nepřečte.
To bys tu asi chvilku chyběl. 😁

marci1

Nevíte někdo, proč má „boreczech“ deaktivován profil? Zrušil ho? ☹

Kepler

Já jsem si jenom všiml, že teď je to „anonym“ – ta první odpověď zde byla jeho.

Mc Merkurion

…tak to to vysvětluje, asi bude potřeba kontaktovat pro důvod zmizení přítelkyni…

Kepler

🙂 Tak nějak to asi bude.