Avatar uživatele
kokot223

Jakej materiál je vhodnej na dlouhodobej kontakt s kůží?

Nehodlám psát detaily, ale potřeboval bych, aby mi poradil někdo, kdo se doopravdy vyzná. Nemám tušení, kdo by mi na tohle mohl odpovědět.
Otázka je: Kterej materiál by byl vhodnej na neustálej kontakt s kůží namísto textilu bez toho, aby z DLOUHODOBÉHO hlediska způsobil zdravotní problémy? Mám na mysli něco hladkýho co nebude dráždit kůži, jako fólie. Mohl by například nitril nějakým způsobem škodit? Nebo třeba je to celý nesmysl a nic nehrozí? Chci mít jistotu. Díky za odpověď, jestli nějaká bude.

Zajímavá 0 před 71 dny Sledovat Nahlásit



Odpovědi
Avatar uživatele
Filip84

Místo vypisování nesmyslů a zdůvodňování věcí, které nejsou relevantní, jsi měl napsat relevantní skutečnosti: 1. jaké vlastnosti by ten materiál měl mít (předpokládám, že by měl být lesklý, něco jako latex, poněvadž zmiňuješ nitril) a 2. co od něj očekáváš?

Protože každý materiál má své výhody a nevýhody.

Na latex, datex, nitril, vinyl, PVC a podobné materiály, prosím, zapomeň. Všecky jsou neprodyšné, pokožku budou, při delším nošení, macerovat, což jí škodí (o smradu nemluvě!).

Relativně použitelný materiál je pravá kůže. Musela by být přiměřeně tenká, správně vyčiněná: na chromočiněnou kůži zapomeň, potřeboval bys kůži třísločiněnou.

Pokud by byla správně vyčiněna, přiměřeně tenká, ale pevná, bude poskytovat tepelný komfort v relativně širokém spektru teplot, no, podle individuální snášenlivosti něco mezi 12 – 25°C, bude dostatečně prodyšná a relativně odolná. Napadá mne např. vepřovice, která netvrdne po namočení. Ovšem vepřovice je dost silná.

O pravou kůži bys se, ovšem, musel pečlivě starat. Mít to, co chceš nosit dlouhodobě, v několika kusech, po každém nošení nechat kůži vyschnout, a pak ošetřit, časem hloubkově pročistit. Není to debiluodporné, při nesprávné péči se kůže relativně rychle zničí!

Svůj účel by mohly splnit kůže umělé, např. clarino, ovšem nebudou mít vzhled hlazenice. Samozřejmě, ten materiál by se dal do toho vzhledu povrstvit, např. PVC, ovšem pak by byl, zase, méně prodyšný.

Pokud chceš něco, co má vzhled podobný latexu, fólii, nitrilu atp., tak se dá koupit metráž umělé kůže na výrobu „kožených“ legín, atp. Jde o polyurethan navrstvený na nějaké nosné textilii – polyesteru, viskose, atp., s přídavkem elastanu (abys se do toho dostal).

Může mít vzhled až lakované kůže (pro illustraci třeba tady: https://www.we­arcommando.com/pro­ducts/perfect-faux-patent-legging?varian­t=39904676216885&_rdis­covery-widget=114743), ale ten kožený vzhled a lesklost mohou být méně ostentativní (opět pro illustraci např. tady: https://www.we­arcommando.com/pro­ducts/womens-faux-leather-legging-with-perfect-control?varian­t=42160515055669).

Všecko se to dá koupit v metráži, a pak si z toho můžeš ušít, co chceš / potřebuješ. Povrstvenější má i relativně velkou odolnost proti vodě, o to však menší prodyšnost. A naopak. Záleží, na co to potřebuješ, co od toho chceš a očekáváš.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Drap

Pokud vynecháš třeba bavlnu, popřípadě jiná přírodní vlákna, tak takový materiál jiný nenajdeš,

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ChatGPT

Materiály vhodné pro dlouhodobý kontakt s kůží jsou obecně přírodní materiály, jako je bavlna, hedvábí nebo vlna. Ale pokud hledáte něco hladkého a neprůhledného, jako fólii, mohou být vhodné následující materiály:

  1. Nitril: Nitrilové rukavice se běžně používají v zdravotnickém prostředí a jsou známy svou odolností vůči chemikáliím, průrazům a otěrům. Jsou však určeny pro jednorázové použití a dlouhodobé nošení může způsobit potní vyrážky, alergické reakce nebo podráždění kůže.
  2. Silikon: Silikon je hypoalergenní a často se používá v lékařských aplikacích a na výrobky pro děti. Je měkký, pružný a hladký na dotek.
  3. TPE (termoplastický elastomer): TPE je druh plastu, který je měkký a pružný, ale také odolný a dlouhodobě stálý. Je hypoalergenní a bezpečný pro kontakt s kůží.

Před použitím jakéhokoli materiálu se ujistěte, že je schválen pro kontakt s kůží a že neobsahuje škodlivé látky, jako jsou ftaláty, BPA nebo latex, který může způsobit alergické reakce. Může být také prospěšné konzultovat svůj plán s dermatologem nebo alergologem.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek