dzarda94

jak zapojím sklokeramický sporák zanussi na 230V z 380V ?

Zapojil sem fázi na 1 kontakt , nulák na 4 kontakt a ochranný vodič na 6 kontakt, trouba funguje správně ale plotýnky nefungují, děkuji za rady.

Nejlepší odpověď
Mapel

Konkrétní zapojení neznám, to by jsi musel popsat přesně svorkovnici, ale jsou 2 možnosti. Fáze se označují L1,L2 a L3 nebo U, V a W.
Pro systém TN-C platí (koukají na tebe 2 dráty – černý a zelenožlutý)
přivedenou fázi proklemuješ L1 na L2 a na L3. Pak budeš mít zelenožlutý drát a ten nejdříve připojíš na svorku PE a proklemuješ s N (pochybuji, že sporák bude mít PEN.
Pro systém TN-S platí (koukají na tebe 3 dráty – černý, zelenožlutý a modrý)
přivedenou fázi proklemuješ L1 na L2 a na L3. Pak zelenožlutý na svorku PE a modrý na N. Nesmíš proklemovat PE s N !!!

A proč by tu nikdo neuměl poradit.
Doplňuji:
Autor zadal otázku i na poradce a stejně nereaguje na dodání fotografie. Pak jsou tyto ztrátou času, ale snad budou užitečné pro někoho jiného.

Pro vysvětlefí třífázového napájení, tak se rozlišuje zapojení do hvězdy 3×230V nebo do trojůhelníku 3×400V. proto to nikdy neztotožňujte a pro správnou radu jsou i nutné přesné vstupní informace.

Další odpovědi
Sůwa

Pokud si dobře vzpomínám, pospojují se fáze klemou, další vodič na klemu pracovní nuly (N) a třetí na zem (E). Měl by to ale udělat školený elektrikář s platnou vyhláškou 50/1978 Sb. a v žádném případě amatér!!! 🙂

mosoj

A ta jedna fáze toho utáhne kolik z toho sporáku. Zamyslel jsi se nad tím.

ptáč

Raději bych poradil http://www.po­radte.cz/elek­tronika/ než se ptát zde.

Dochy

Pokud je to opravdu sporák (trouba a 4 plotýnky) pak maximální příkon bude někde mezi 8 a 10kW. To pro 230V znamená proud 35–44A. To běžné 230V rozvody nedávají ani v bytech nejsou běžné tyto jističe. Dále je možné, že sporák vyžaduje opravdu 3f pro svou činnost. Pokud ne, pak by zapojení na 230V bylo popsáno v dokumentaci. Předpokládám tedy, že 2×400V troubu chcete připojit na 1×230V, přestože dotaz je poněkud matoucí.
Závěr: Pravděpodobně nelze a pokud lze, musí to udělat někdo kdo se v tom vyzná.

Mapel

To snad má spočítané jaký má jistič a zda to utáhne. To je první předpoklad co udělám.

Mapel

Z odpovědí je vidět, že někteří ztotožňují 3fáz za 3×400V, ale no to může být a většinou je 3×230V.

arygnoc

amatér takéto zapojenie nemá vôbec robiť.
obráťte sa na odborníkov, teda vytiahnite smetanu a zavolajte elektrikára s certifikátom.