kvikal

Elektrikář amatér

Zdravíčko, potřebuju poradit. Mám za ukol na jednu soutěž navrhnout dekorativní lampičku. A už jsem ve fázi kdy dělám funkční prototyp ale jaksi mám problém se zapojením. Chtěla bych tam mít asi 6 diod a mám trojlinkový kabel se zapojením do zásuvky ale nevím jaké trafo k tomu potřebuju aby mi to nebouchlo. Nemůžete mi poradit ? Taky jsem trochu co se týká toho trafa omezená velikostí a samozřejmě cenou.
A na závěr – mám ty diody zapojovat paralélně nebo sériově??
Doplňuji:
dobrá chci tam dát tři http://ges.cz/-l-813sgc-ges05100041.html a tři http://ges.cz/-l-813srd-e-ges05100040.html o zapojení jsem už zminila že nevím které je lepší …

Nejlepší odpověď
Luki

Tu síťovou šňůru vůbec nepoužívej!
Smíš pracovat jen s bezpečným napětím (jestli se nepletu – a nechce se mi to teď hledat, tak je to max. 24V).

Doporučuju použít na ty diody devítivoltovou baterii.
Koukal jsem na katalogový listy těch diod, a jestli dobře počítám, tak mi to vyšlo následovně:

Zelený ledky mají proud 25mA a úbytek napětí na jedný diodě je asi 2.2V.
Takže je zapoj sériově a ještě k nim přidej taky do série odpor. Jeho hodnota mi vychází:
9V – (3* 2.2V) / 0.025A = asi 100 Ohmů
Výkonově by ten odpor měl vydržet:
100Ohm * (0.025A)^2 = 0.06W

Pro červený ledky to vychází podobně.
Proud je 30mA a úbytek napětí na diodě je asi 1.9V.
Takže červený ledky budou taky zapojený sériově a taky u nich bude odpor:
9V – (3* 1.9V) / 0.03A = asi 100 Ohmů

Prostě 2 sériové větve. V každé větvi 3 diody a jeden odpor. Ty větve na koncích spojený a připojený na baterii.
Doplňuji:
Tady jsem stvořil ještě názorný obrázek:
http://2i.cz/2i/i/4cac­b594/9b511942047e48e­e88ffbf3ec87284c8/9fa70d­27f4.f.gif

A ve vzorcích výše jsem zapomněl doplnit závorky (Nejdřiv se musí odečítat napětí a pak výsledek dělit proudem.)

Další odpovědi
Michal Kole

Je potřeba dodat odběr diod, způsob zapojení diod, zda seriově nebo paralelně. Pokud paralelně, tak v každé větvi musí být srážecí rezistor. 3 vodiče nejsou potřeba pokud bude mít lampička dvojitou nebo zesílenou izolací. Tředí vodič (ochranný, žlutozelený) by se dal na kostru trafa a na kryt lampičky.

Miroslavst

Doporučuji v tvém případě zapojit pouze diody a o elektriku se vůbec nestarat. Je možné, že nakonec vyhraješ z jiného důvodu. Jako laik nepoužiješ životu nebezpečné napětí a to ani na připojení transformátoru.

Ono jde o to, že pokud to uděláš, můžou ti říct, žes to vůbec neměla zapojovat. V něčem podobném nás kdysi vyškolil instruktor na táboře.
Přišli jsme na místo někde u řeky. Zde udělejte ohniště byl úkol. bohužel, všichni jsme prohráli. Každý totiž nasbíral kameny z potoka a udělal krásné ohniště.
Z potoka se nesmí kameny použít, jelikož by při zapálení ohně a zahřátí mohly prasknout a někoho zranit.

elektrikář

Diody jsou na malé napětí svítí už při napětí 1,5 voltu Použijte oddělovací trafo
na příslušné napětí a do něj použít tolik diod aby jej spozřebovali. Pokud použijete vyžší napětí vybouchnou.