Avatar uživatele
kvikal

Elektrikář amatér

Zdravíčko, potřebuju poradit. Mám za ukol na jednu soutěž navrhnout dekorativní lampičku. A už jsem ve fázi kdy dělám funkční prototyp ale jaksi mám problém se zapojením. Chtěla bych tam mít asi 6 diod a mám trojlinkový kabel se zapojením do zásuvky ale nevím jaké trafo k tomu potřebuju aby mi to nebouchlo. Nemůžete mi poradit ? Taky jsem trochu co se týká toho trafa omezená velikostí a samozřejmě cenou.
A na závěr – mám ty diody zapojovat paralélně nebo sériově??
Doplňuji:
dobrá chci tam dát tři http://ges.cz/-l-813sgc-ges05100041.html a tři http://ges.cz/-l-813srd-e-ges05100040.html o zapojení jsem už zminila že nevím které je lepší …

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 2Pro koho je otázka zajímavá? panenka, elektrikář před 4951 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Luki

Tu síťovou šňůru vůbec nepoužívej!
Smíš pracovat jen s bezpečným napětím (jestli se nepletu – a nechce se mi to teď hledat, tak je to max. 24V).

Doporučuju použít na ty diody devítivoltovou baterii.
Koukal jsem na katalogový listy těch diod, a jestli dobře počítám, tak mi to vyšlo následovně:

Zelený ledky mají proud 25mA a úbytek napětí na jedný diodě je asi 2.2V.
Takže je zapoj sériově a ještě k nim přidej taky do série odpor. Jeho hodnota mi vychází:
9V – (3* 2.2V) / 0.025A = asi 100 Ohmů
Výkonově by ten odpor měl vydržet:
100Ohm * (0.025A)^2 = 0.06W

Pro červený ledky to vychází podobně.
Proud je 30mA a úbytek napětí na diodě je asi 1.9V.
Takže červený ledky budou taky zapojený sériově a taky u nich bude odpor:
9V – (3* 1.9V) / 0.03A = asi 100 Ohmů

Prostě 2 sériové větve. V každé větvi 3 diody a jeden odpor. Ty větve na koncích spojený a připojený na baterii.
Doplňuji:
Tady jsem stvořil ještě názorný obrázek:
http://2i.cz/2i/i/4cac­b594/9b511942047e48e­e88ffbf3ec87284c8/9fa70d­27f4.f.gif

A ve vzorcích výše jsem zapomněl doplnit závorky (Nejdřiv se musí odečítat napětí a pak výsledek dělit proudem.)

Upravil/a: Luki

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Michal Kole

Je potřeba dodat odběr diod, způsob zapojení diod, zda seriově nebo paralelně. Pokud paralelně, tak v každé větvi musí být srážecí rezistor. 3 vodiče nejsou potřeba pokud bude mít lampička dvojitou nebo zesílenou izolací. Tředí vodič (ochranný, žlutozelený) by se dal na kostru trafa a na kryt lampičky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
Miroslavst

Doporučuji v tvém případě zapojit pouze diody a o elektriku se vůbec nestarat. Je možné, že nakonec vyhraješ z jiného důvodu. Jako laik nepoužiješ životu nebezpečné napětí a to ani na připojení transformátoru.

Ono jde o to, že pokud to uděláš, můžou ti říct, žes to vůbec neměla zapojovat. V něčem podobném nás kdysi vyškolil instruktor na táboře.
Přišli jsme na místo někde u řeky. Zde udělejte ohniště byl úkol. bohužel, všichni jsme prohráli. Každý totiž nasbíral kameny z potoka a udělal krásné ohniště.
Z potoka se nesmí kameny použít, jelikož by při zapálení ohně a zahřátí mohly prasknout a někoho zranit.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
elektrikář

Diody jsou na malé napětí svítí už při napětí 1,5 voltu Použijte oddělovací trafo
na příslušné napětí a do něj použít tolik diod aby jej spozřebovali. Pokud použijete vyžší napětí vybouchnou.

před 4933 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek