Drap

Jak vzniklo a kde má původ slovo ,,sígr " ?

Nejlepší odpověď
annas

sígr = zlý člověk, darebák. Výraz uvádí Rippl v r. 1926, doslova pražský Pepík, velkoměstský zločinec, asi původně sýgr = syčák – nadávka zdrůrazňující zločineckou povahu.
V r. 1902 uvádí Juda – kdysi též syčoun, syčmon aj. původně žebravý tulák, pobuda. Při polohlasném žebrání bylo slyšet jen sykavky; méně pravděpodobně jde o posměšné označení italských dělníků na stavbě železnice v Praze v 19, st. a to podle jejich „sí, sí“.

Slovník nespisovné češtiny
Doplňuji:
Rejzkův etymologický slovník uvádí to, co jsem napsala.

sígr – ob. expr. ‘lump, syčák’. Obvykle se
hledá stejná motivace jako u :syčák.

Spojení s něm. Sieger ‘vítěz’ brání význam.

Další odpovědi
Fyzik

původ v něměckém der Sieger – vítěz, pejorativně též přeborník

Wladimír

Nemůže být původ slova v arabském „saghír“ (malý – malý člověk, kluk…)?