Retko

Kdo je to pobuda?

„Otrhany pobuda“ apod.

Diky

Nejlepší odpověď
annas

Slovo pobuda je jistě domácího původu; je to předpona po- a jistý tvar od slovesa býti. Ale jak mu porozuměti vzhledem k významu (tulák, syčák, vagabund)? Klíč k němu podává jedině synonymon nepobuda, zaznamenané u Kotta 2, 131. Je to ten, „kdo se nezdrží, nepobude dlouho“ (Kott); tedy původně jen mírná výtka jako neposeda, neposlucha. Ne- mohlo odpadnouti asi buďto zvratnou analogií k případům nadbytného ne-, jako je neohromný (= ohromný), o nichž nám vykládal Zubatý v Sborníku filologickém V, 1915, 6 n., anebo zkrácením toho způsobu, že nepobuda dalo nebuda (Kott 2, 104), ale toto trojslabičné nebuda, už málo průhledné, bylo nahrazeno (arci dokud slovo nepobuda ještě žilo) rovněž trojslabičným pobuda, ještě méně průhledným.
Otrhaný pobuda – je syčák, tulák, vagabund v ošklivém, často i roztrhaném oblečení.

Zdroj: http://nase-rec.ujc.cas.cz/ar­chiv.php?art=3514

Další odpovědi
kenyrts

je to člověk,který u většiny z nás vzbuzuje odpor nebo naopak lítost,podle toho jak je kdo založený.