koník.

jak určit velikost lyžařských bot?

Chci si koupit lyžáky a zatim na ně koukam jen na e-shopech a nevimm jak velké lyžáky mám hledat. Jakou velikost potřebuju,když mam mé klasické boty vel.45 až 46?

Nejlepší odpověď
Pájo

Výběr kvalitních lyžařských bot je základ.
Vím, že Vám to moc nezjednoduším, ale nejlepší je zakoupit si kvalitní lyžařské podkolenky (mají zesílený oplet na špičce, patě, kotnících a holeni) a vyrazit do prodejen sportu a zkoušet.
Současné lyžařské boty jsou opatřeny vnitřní botičkou, která se vytvaruje podle vaší nohy…(je to info navíc, ale zásadně z tohoto důvodu nepůjčuji své lyžařské boty někomu dalšímu).
Při výběru velikosti bot počítejte s tím, že se lyžařské boty po několika prvních dnech lyžování „vyšlápnou“ a vnitřní botička může být finálně až o půl čísla větší. Po nástupu do nových nepoužitých a NEZAPNUTÝCH lyžařských bot v obchodě by se měly prsty dotýkat (nikoliv bolestivě) přední části vnitřní botičky.
PO DOPNUTÍ přezek by se celá noha měla lehce posunout směrem dozadu a prstová část se uvolnit tak, že budete sice vědět, že před prsty je vnitřní botička, ale boty vás nebudou tlačit.
Po určení správné velikosti, nazujte obě boty a snažte se alespoň několik minut v botách pobýt, abyste poznali, zda správně sedí. V případě potíží vyzkoušejte boty o půl čísla větší nebo menší až do té doby, dokud nenaleznete správnou velikost bot.

Důležitý je i počet přesek. Obecné pravidlo.. čím víc přesek, tím lépe (máte-li dvě, jednu z nich urazíte…stává se to zřídka, ale stává, ten den jste asi dojezdil, a co teď s drahou pernamentkou). Pokud objevíte typ boty s chráněnou první (spodní) přezkou, je to lepší (hlavně u karvingových lyží).
V žádném případě nedoporučuji boty s přepínáním, tzv. „mód chůze“ (Walk mode) nebo s utahováním na lankový mechanismus (utahování „na kolečko“)… čím jednodušší bota, resp. uzavírací mechanismus, tím delší je životnost.
Dobrá je i převodní tabulka (jsou různí výrobci, tedy i číslování)
http://www.sport-live.cz/velikosti-bot---prevodni-tabulka-sport-live.html
Nedoporučuji ani tzv. SOFT boty (pro začátečníky, i kdybyste jím byl) a to mě přivádí na flexindex:
Jedná se o přibližnou charakteristiku tuhosti bot označovaný, jako flex nebo flexindex. Tento parametr Vám poslouží k zúžení Vašeho výběru.
Flex 60–80 si vybere rekreační lyžař, který nepatří mezi váhově těžší lyžaře
Flex 80–100 si vybere sportovní lyžařka, těžší rekreační jezdec a jezdec se sportovními ambicemi.
Flex 100–120 je vhodný pro ambiciózní sportovní lyžaře
Flex okolo 130 už najdeme boty pro ženy, kteří patří do kategorie závodní lyžařka, větší mládež a ambiciózní závodní lyžař.
Flex 150 je závodní bota.

Doplňuji:
Je dobré si udělat ještě před lyžařskou sezónou výlet z města přímo do nějakého zimního střediska, tam se domluvit přímo s nějakým větším prodejcem, lyže a vybavení tam prodávají mnoholetí aktivní lyžaři a vysloužilí závodníci, ti vám poradí nejlépe… neříkám koupit to tam (ale možná vám udělají cenu!), ale alespoň vybrat.

Zdroj: lyžařský instruktor, dlouholetý lyžař.

Další odpovědi
Terryle

Myslíš boty na sjezd, že? Podle mé zkušenosti je potřeba to zkusit přímo na nohu… když jsem si kupovala boty já, zkoušela jsem všechny značky svojí velikosti, ani jedna mi neseděla přes nárt. Ani o číslo větší. Až nakonec mi sedla jedna, která mi teoreticky měla být menší…
Kdyžtak vyraz do obchodu, boty vyber a vyzkoušej tam a potom si ty samý objednej přes net – ušetříš. Ale zrovna lyžáky bych asi „na blind“ nekupovala…

iceT

Po zvolení vhodné kategorie zbývá přikročit k tomu nejdůležitějšímu, tedy k výběru konkrétního modelu od konkrétního výrobce. Samozřejmě nelze doporučit jeden určitý model pro každou kategorii a proto je třeba se držet několika důležitých zásad, které jsou klíčové pro správný výběr lyžařských bot.

Častou chybou je volba špatné velikosti, kdy kupující vybírá příliš velké boty v domnění, že potřebuje dost místa na silné zimní ponožky. Lyžáky se vybírají přesně na velikost nohy, nebo max. + 0,5 cm volného prostoru, u dětí až + 1 cm, naopak u sportovních lyžáků by neměl být volný prostor žádný. Není potřeba se obávat, že by se do boty nevešel alespoň 1 pár kvalitních teplých ponožek.
Při samotném zkoušení boty je třeba především po určitý čas v lyžácích zůstat a také se v nich několikrát projít. Některé problémy a nepříjemnosti se totiž nemusí objevit nutně ihned po nasazení boty.
Ve vhodné velikosti nesmí lyžák nikde tlačit, dřít či škrtit, ale zároveň by se noha v botě neměla téměř hýbat. Klidně vyzkoušejte několik různých modelů od více výrobců a to i když si myslíte, že právě zkoušený model je ideální – vždycky můžete najít ještě pohodlnější a lepší lyžák.

Zdroj: http://www.lyze-lyze.cz/l/4-jak-vybrat-lyzarske-boty-lyzaky-vyber-obuvi.html

MadAnnie

Můžu si nechat poradit i já? 🙂 Vybrala jsem si lyžáky Tecnica Attiva EX Comfortfit, jenže je u nich napsaný Flexindex 50, což mě zarazilo. Jsem začínající lyžařka a moje váha je někde kolem 95 kg. Velikost bot nosím s délkou stélky 24cm, to znamená, že lyžáky MP 240 jsou ty pravé? díky moc za info