koník.

Lyzarske boty (flex index)

Nevim do jeke flex index kategirie zapadam. Jsem zkuseny lyzar,ale uz 6 let jsem na tom nestal a navic ted chci vyzkouset lyze snowblade. Mam 88 kg a chci spise sportovnejsi jizdu a “blbnuti“. Bude vyhovujici treba flex 60???? Dekuji za reakce.

Odpovědi
terry

Je to indivindy. Ale asi ano 🙂.

Johny_r

O lyžích snowblade nic nevím, ale co se týče flexe, dá se obecně poradit (předpokládám, že to bude platit pro všechny typy lyží).
Flex index popisuje tuhost skeletu. Čím větší číslo, tím tvrdší bota a tím lepší přenos síly na lyži. Vyšší flexi ale nelze zaměňovat s menším pohodlím. Cca. do flexe 120 se dělají boty určené pro celodenní pobyt na svahu. Problém je, že každý výrobce si to uvádí podle svého. Takže stovkové Atomicy budou jinak tvrdé než stovkové Nordicy apod.
Velmi obecně lze říci (teď se bavme o botách pro chlapa), že boty pod flexi 80 jsou bačkory pro začátečníka (osobně bych je nedal ani tomu začátečníkovi, poku nebude extrémně lehký). Pro dobrého rekreačního lyžaře bych koukal řádově po flexi 90–100 a pro sportovního lyžaře tak 100–120. Boty s flexí 130 a víc jsou boty pro hodně sportovní jezdce a závodníky. V případě vyloženě závodních modelů je třeba počítat s tím, že závodník nahoře zapne, sjede a dole zuje. Takovéto boty mají velmi tenkou botičku, takže skvěle přenáší síly, ale celý den v nich vydrží jen dost otrlí jedinci.
Pak je třeba přemýšlet o hmotnosti lyžaře. Pokud má někdo 70kg, udělají mu boty s flexí 90 stejnou službu na jakou bude metrákový chlap potřeba stodvacítky.
Pro ženy se obecně dělají boty měkčí, z čehož vyplývá, že sportovně laděná lyžařka bude mít problém sehnat dost tvrdé, ale dámské boty (víc než flexe 90 se běžně na krámě mimo speciální závodní modely téměř sehnat nedá).

Takže k Tvému konkrétnímu dotazu. Na flexi 60 zapomeň. To je bota pro totální začátečníky (a i těm bych jí nepřál). Pokud jezdíš sportovně, nebál bych se tvrdších bot. Klidně 100–110 a nebo i ty 120, pokud se do toho umíš trochu opřít. Sám vážím přes metrák, měl jsem boty stovky a po jedné sezóně jsem je vyměnil za 120 (nebál bych se ani 130, ale žádné mi v této flexi nesedly). Podotýkám, že nejsem žádný závodník.
Při zkoušení bot v krámě je potřeba si uvědomit, že tvrdost plastu skeletu velmi závisí na teplotě. Až boty vychladnou pod nulu, budou se chovat úplně jinak než v obchodě, kde je 20 stupňů. Takže tvrdost bot v podstatě nemá smysl v obchodě moc řešit a spíš je potřeba risknout to podle udávaného flex indexu. Při zkoušení budou všechny měkké. Na druhou stranu, zatím jsem neslyšel o nikom, kdo by si stěžoval, že koupil moc tvrdé boty, spíš naopak.

Tak mnoho zdaru při výběru.