koník.

Jak vybrat správnou velikost lyžařských bot?

je mi jasné, že si musim tu botu vyzkoušet, abych věděl, že mi ty boty opravdu jsou. Jchci znát předběžně, abch věděl jeké velikosti mam hledat. Když jsi obkreslim nohu a změřim délku a šířku, tak to jsou ty čísla co jsou uvedené u konkreétních modelů? Jaká je průměrná šířka boty?

Nejlepší odpověď
kamila44444

Na co obkreslování nohy? Prostě si vyzkoušejte lyžařské boty a měl by jste tam mít trochu místa.Ale né moc. To místo tam potřebujete aby vás netlačily.Průměrná šířka boty je asi 39. Ale nevím to jistě.

Další odpovědi
verka

Obkreslením hohy? To si opravdu požádáte prodávajícího, on už vám vyzkouší několik bot. Každá je jiná. A dnes existují hmoty, které jsou uvnitř boty a vytvarují se podle vaší nohy. Při zkoušení musíte botu zapnout, tím se noha posune dozadu jako při sjezdu. Takže vyzkoušet, každé číslování je jiné.

Johny_r

Vybrat správné lyžáky (především správně velké) je celkem věda. Ale budeš-li se držet pár základních pravidel, není to zas takový problém. Velikost se udává v tzv. mondopointech (MP). Toto číslo udává v podstatě rozměr vnitřku boty v centimetrech. Tím se ale nenech zmást. Existují převodní tabulky, jako třeba zde, které ale velmi výrazně neodpovídají realitě, co se týče výběru velikosti lyžáků. Pozor na to.
http://www.ly­zarna.cz/clan­ky/tabulka-velikosti-boty/
Další číslo, které se udává, je šířka. Je ale třeba vědět, že tato šířka se udává vždy pro jednu velikost (tuším, že 26 nebo 28, už si přesně nepamatuji), takže nemá smysl si měřit nohu. Je to orientační číslo. Rekreační boty jsou širší (102–104), sportovní boty užší (98–100). Problém nastává, pokud má závodník širokou nohu. Široké (třeba 104) a zároveň závodní boty se totiž v podstatě nedělají. Pak přichází čas na dodatečné úpravy (tepelné roztahování, frézování atd.).
Lyžáky musí co nejlépe přenášet vyvinutou sílu z nohy na lyži. Jakákoli vůle v lyžáku znamená zhoršení tohoto přenosu, což má za následek horší ovladatelnost lyže a horší zážitek z lyžování a navíc se snadněji stane, že to člověk prostě neuřídí a někam vletí (protože vy zahnete a lyže jede furt rovně (trochu přeháním)).
Sám jsem si výběrem (včetně špatného) prošel a nejlepší bude popsat svou zkušenost.
Před cca. 10 lety jsem si koupil lyžáky velikosti 33MP. Mám nohu 48 (EU číslování), takže jsem tehdy byl vůbec rád, že jsem něco dost velkého sehnal. Před dvěma lety jsem si koupil nové lyže, začal jsem se lyžování víc věnovat a záhy jsem zjistil, že moje staré lyžáky jsou příliš měkké (k flexi napíšu něco k Tvé další otázce) a především velké. Načetl jsem kde co o velikosti lyžáků, vyrazil jsem do obchodu a po dlouhém shánění koupil lyžáky velikosti 30 (o 3 čísla menší než původní), které podle výše uvedené tabulky odpovídají noze 45,5. Předesílám, že normální botu velikosti 45,5 vůbec neobuji. S velkou spokojeností jsem v nich odjezdil dohromady asi 10 dnů a s hrůzou jsem zjistil, že se vyšláply a jsou mi velké. Rozdíl v ovladatelnosti lyží na začátku a konci těch 10 dnů byl dramatický. K mému velkému „štěstí“ v těchto botách praskla vnitřní botička, takže mi byla uznána reklamace a vyrazil jsem shánět znova. Nakonec jsem si koupil boty ve velikosti 29 (tedy o 4 čísla menší než ty původní a dle tabulky pro nohu 44,5) a konečně jsem spokojen.

Je ale potřeba počítat s pár věcmi. Správně malé lyžáky vám po nasazení nebudou pohodlné. Buď máte možnost botičku vytahovat už doma (pobývat v lyžákách u televize) nebo je třeba počítat s tím, že prvních pár dnů na sjezdovce protrpíte (nebo na ní ani celý den nevydržíte). Opět mám téměř vlastní zkušenost – přítelkyně si loni koupila správně malé boty. Prvních cca. 5 dnů proklínala všechny, co jí tuto velikost bot poradili. Po těch cca. 10 dnech má boty, ve kterých se jí celý den pohodlně a dobře lyžuje. Já jsem ve svých nových botách na lyžích ještě nebyl. Vytahuji zatím doma. Nejdřív jsem v nich vydržel tak 15 minut a musely dolů. Teď už vydržím v pohodě hodinu, ale když chci vydržet na svahu celý den, musím na tom ještě zapracovat.

A nakonec pár rad:

  1. Boty musíš vyzkoušet, pak je klidně kup přes internet, ale už jedině ty, které ti seděly v obchodě.
  2. Boty tě nesmí nikde vysloveně tlačit (ze stran, shora atd.), snad kromě špičky (před zapnutím), ale musí důkladně obepínat celou nohu.
  3. Po zapnutí noha zajede trochu dozadu (zapínat nejdřív spodní přezku na komínu, pak zapérovat v kolenou, aby noha sjela dozadu a pak zapnout od špičky), ale prsty nesmí ztratit kontakt se špičkou (byť by neměly být nějak ohnuté).
  4. V botách je potřeba vydržet aspoň tak 10–15 minut. Pokud začnou tlačit na nějakém nevhodném místě, nebrat (nebo bude třeba dalších úprav, jako je frézování, ale k tomu bych se uchyloval až když neseženu boty, které mi jsou tak, jak jsou). Pokud noha v botě po této době bolí z celkového sevření, nemusí to vadit, bota se vyšlápne a je zcela normální v nových botách nevydržet déle (byť se to zdá divné).
  5. Velice dobře funguje vyzkoušení boty bez vnitřní botičky. Zdá se to jako nesmysl, ale je to jediný způsob, jak zjistit skutečný vztah mezi botou a nohou. V obchodě si nechte ze skeletu vyndat botičku (pokud odmítnou, jděte jinam), zasuňte nohu v tenké ponožce tak, abyste se akorát dotýkal ve špičce a zjistěte, kolik máte místa za patou (třeba tam strčte tužku, je lepší, když vám s tím někdo pomůže). Obecně platí, že pro sportovní jízdu by tam mělo být cca. 0,5cm, pro rekreační tak 1–1,5cm (já tam mám cca. těch 0,5). Pokud tam máte víc než 1,5cm, zkuste menší velikost.
  6. Velikosti lyžáků se udávají po půl číslech, ale snad kromě některých závodních modelů se skelety vždy liší po celých číslech. Takže třeba 26 a 26,5 je stejný skelet a jen v té větší botě je nacpaná o půl čísla větší vnitřní botička. Ta menší se ale taky vytáhne. Takže v podstatě je vždy lepší vybírat z celých čísel.
  7. Podívejte se, jak moc máte utažené přezky. Pokud je už v obchodě máte skoro na doraz, berte jinou botu. Botička se vyšlápne a vy už nebudete mít kam dál utahovat.

Víc mě toho nenapadá. Přeji hodně štěstí při výběru a hodně radosti z lyžování.