Minas

Jak upevnit objekt před leštěním?

Ahoj, trochu z řemeslného éteru. Ve volném čase si vyrábím předměty, které následně potřebuji leštit. Jedná se zpravidla o předměty 30–40cm na šířku a délku. Při leštění dost vybruje, zatím se to řešilo stylem, že někdo objekt držel. Je mi to ale nepříjemné, byl bych raději, aby se to o něco upevnilo a tím ušetřil i čas druhého člověka a jeho možné zranění.

Napadlo me použit přísavky, které by se nalepily na jednu stranu stolu a druhá část přísavky na leštěný objekt, zda by to drželo. Objekt totiž nesmí být nijak poškozený a ani do svěrače to dávat nechci, protože by poškodil objekt.

Nejlepší odpověď
zjentek

Málo info. TO je ten předmět/objekt tajný, že ho nepopíšeš? 🤷‍♂️

A vybruje, jo?

Další odpovědi
Dochy

Do svěrače bych to ani nestrkal. Kdyžtak do svěráku 😉
Co obrácenej postup? Na pevno leštící kotouč a výrobek držet v ruce?

aliendrone

Souhlasím se zjentkem, otázka není dostatečně informativní k seriózní odpovědi. Způsobů uchycení obrobku existují MRAKY, jde jen o tvé potřeby, efektivitu a jako vždy CENU. Nevíme JAK leštíš, třeba jen u strojního leštění pomocí filcového kotouče a zalešťovací pasty jde o otáčky právě kvůli těm vibracím (jiné dá vrtačka, jiné spešl leštička a jiné fryčka/úhlová bruska). Jde i o charakter leštěného obrobku/předmětu (pevnost, křehkost, tvar atd.).

Takže to jen nakousnu obecně. Základní připevnění k ponku/prac. stolu je pomocí truhlářských svorek. https://www.ho­bynaradi.cz/truh­larske-sverky/ Dělají se v různých velikostech, třeba i na sevření 1m i více. Bývají často opatřeny plastovým zakončením pacek, nicméně obvykle ze mezi packu a obrobek vkládá prkénko z měkého dřeva/překližka. Jednak se tím stahovací síla rozloží na větší plochu, druhak zbaráníš poškození povrchu obrobku. Pokud jde o leštění do zrcadlového lesku, klidně ještě mezi to prkénko a obrobek lze vložit několik vrstev jemné látky. Vyleštíš zvrchu jednu stranu (na opačném konci obrobku je uchycovací svorka držící obrobek k ponku/stolu), poté obrobek otočíš a leštíšě druhou, dosud neleštěnou stranu. Jestli z nějakého důvodu je nutné mít celou vrchní leštěnou plochu volnou, taxeto dělá pomocí 2 dřevěných hranolů vhodné velikosti (měkké dřevo přirozeně), kterými obrobek sevřeš pomocí větší truhlářské svorky. Následně pomocí dalších svorek přichytíš tyto svírací hranoly ke stolu a svorku stahující hranoly a výrobek následně odstraníš. To jen tak na „ukázku“, co kupříkladu LZE.

Venkoncem je běžné, že předměty, u kterých hrozí poškození povrchu ocelovými čelistmi svěráku jsou mezi ně uchycený n a stejném principu (mezi čelisti a obrobek se vloží prkénka z měkkého dřeva, překližky aj.) a teprve pak se svěrák utahuje. A protože jsou svěráky obvykle vybaceny standardizovanými čelistmi, lze na ně dokoupit i plastové, silikonově a jiné „náhubky“, které přesně pasují na čelist svěráku. (snadnější manipulace)

Hele, vážně nwm co ti poradit, když nemám představu vocogo. Kdo ví? třeba ti bude stačit jen přitáhnout předmět ke stolu stahovacími popruhy. ;) :D :D
https://www.mtt-brno.cz/prislu­senstvi/5036-stahovaci-popruhy-sada-2-ks.html

paul1

Já při řezbářských pracech používám stolařskou svěrku, kterou podkládám v místě styku s dřevem textílií.