lily

Jak správně rozdělit prádlo na praní podle barev?

Dobrý den,
jsem klasická začátečnice v praní prádla. Nastěhovali sme se s přítelem do batáku a na mě samozřejmě spočinula práce kolem pračky. Jenže řeším otázku jak správně rozdělit prádlo podle barev. Pochopila jsem, že bílé se má prát pouze čistě bílé a nic jiného. Jenže jak je to s červeným prádlem? – to se má prát s čím? a bílé prádlo třeba se vzorem? Moc bych byla ráda za odpovědi, protože jsem z toho zoufalá a nerada bych něco zaprala :D to by mě můj chlap asi zabil :D

Nejlepší odpověď
kropitko

Není to jenom o tom,jak rozdělit prádlo podle barev,ale také jde o to z jakého materiálu prádlo je,tzn,jakou zvolit teplotu. Já to dělám takhle..ručníky,je jedno jaké barvy peru od 40–60…klidně k nim přihoď utěrky,trika(svě­tlá),kapesníky,a­pod…světlejších barev. Pak barevné jakékoliv na 40,když se mi sejdou třeba hodně špinavé mikiny,kalhoty,te­pláky,montérky,tak ty peru na 60(to je to co chlapi zmazali při práci) Manžel pere tak,že vše vezme,ať to je co je to a pere vše najednou,ale max.na 50. No prostě jak píše Miroslavst,budeš si na to muset přijít,taky jsem pár věcí zničila,zaprala,než jsem to vychytala

Další odpovědi
kokoťenko

Tak se na něj vykašlete,když je schopnej ¨Vás zabít kvůli špatně vypranému prádlu,nebo aťsi pere sám…

martina1

Musíš si chlapa vycvičit od začátku a ne se ve všem podřizovat a bát se,že uděláš něco špatně.Dokaď nejde o život, tak je to sranda.My už spolu bydlíme 11let a i tak dělám spostu věcí podle něho blbě.Jak ti radí ostatní roztřídit a vychytat mouchy časem.Novou barevnou věc vyper poprvé ručne v horké vodě a uvidíš jestli má tendenci pouštět.Já mám ještě jeden zlepšovák od babičky,když peru barevná trička od Vietnamců,tak do pračky k prášku dám 3 lžíce octa.Ten barvy fixuje a po vymáchání je cítit jen aviváž.Jen pro zasmání.Už mám zasebou manželovy růžové košile do práce,pračku spodního prádla růžové a vypraný mobil.Ještě žiju,ale zuří pokaždé:-)

Nuk nuk

Až se pustíte do nejbližšího praní, udělejte si na to čas a rozházejte si nastřádané prádlo na hromádky – v tom okamžiku si z toho udělejte „hru“.

Řiďte se informacemi na cedulkách – pro Vás bude podstatné to číslo v té vaničce. Když se podíváte na tu vaničku, bývají v ní napsaná čísla 30, 40, 50, 60, 95 nebo je tam místo čísla ručička, případně je vanička přeškrtnutá. Podle těchto čísel si udělejte hromádky. Zvlášť si udělejte hromádku červených věcí a věcí, kde se píše, že by se měly prát samostatně (možná tam bude údaj v AJ: wash separately)
1)Hromádku na 30°C si ještě rozdělte na věci vlněné a ostatní. Vlnu buď perte v ruce, nebo máte-li pračku s programem pro vlnu, pak na tento program.

  1. Hromádku na 40°C si můžete rozdělit na světlé a tmavé. Obvykle to není nutné, ale doporučuje se to. Nemusíte ale mít jen čistě bílé v jedné várce. Světlou, třeba růžovou, halenku můžete klidně vyprat s bílou košilí.
  2. Hromádky na 50°C a 60°C rozebírat nemusíte. Jedná se většinou o bavlněné a stálobarevné kousky, které nebarví.

4)Na 95°C se jedná o věci, které se mohou vyvářet. Nejspíš je v dnešní době ani nemáte doma a nebo jen pár kousků. Pokud jich budete mít málo, můžete je vyprat s várkou na 60°C. Nic se jim nestane.

  1. Věci s „ručičkou“ by se měly prát ručně. Některé dnešní pračky ale mají program i pro ně.
  2. Věci s přeškrtnutou vaničkou je nejlepší buď neprat, nebo je-li to nutné, odnést do čistírny.
  3. Nestálobarevné věci – ne všechny červené barví, ale pro začátek doporučuji prát je odděleně od ostatních všechny. Perte je raději na 30°C. Naopak, jsou věci, které nejsou červené a barví. (Mám jedny černé šaty a zelenou sukni, které musím prát úplně samostatně)Někdy je nejlepší je vyprat ručně, abyste to měla pod kontrolou nebo opravdu po jednotlivých kusech do pračky.

Miroslavst

Neboj, on tě nezabije. Na to si myslím je moc brzo. Per to jako já. Naházej všechno do pračky (modráky, košili, kapesník, svetr) a uvidíš.
Ne, teď vážně. Mě manželka taky nadává, když to tam takhle naházím. Ale pere bílé se vzorem i bez vzoru (záleží z čeho je ten vzor). Potom takové to špinavé s tmavým. Pozor na tepláky, ty barví. Různá trika taky barví. Dnes je tolik látek, že na to musíš přijít sama.

ReHu

To jsem učila svýho mužskýho loni, když se odstěhoval a koupil si vlastní pračku.
Základní rozdělení:
Světlé > na 40 a 60 st C
Tmavé > na 40 a 60 st C
Nemyslím, že by se muselo prát pouze čistě bílé. Já prostě beru světlé. Pokud je se vzorem a většinou světlé, tak do bílého.
POZOR si dát na nestálobarevné, aby třeba červený pruh na bílém triku nepustil. To raději přemáchnu samostatně, ale pokud to není z tržnice, stát by se to nemělo.

Co se týče červeného, to je občas ošidné, ale s kvalitním práškem ti do sebe netržnicové oblečení nepustí.

jenetka

Každý to zná, prádlo se časem opotřebuje a začnou na něm být znát právě stopy času. Ale dá se to trochu zpomalit, stačí si pořídit třeba odstraňovač žmolků – https://www.li­vli.cz/. Není to vůbec drahá záležitost a ještě dokáže ze staršího oblečení udělat kousek, jenž budete moct dál nosit. Řekla bych, že se to rozhodně vyplatí.