Avatar uživatele
lily

Jak správně rozdělit prádlo na praní podle barev?

Dobrý den,
jsem klasická začátečnice v praní prádla. Nastěhovali sme se s přítelem do batáku a na mě samozřejmě spočinula práce kolem pračky. Jenže řeším otázku jak správně rozdělit prádlo podle barev. Pochopila jsem, že bílé se má prát pouze čistě bílé a nic jiného. Jenže jak je to s červeným prádlem? – to se má prát s čím? a bílé prádlo třeba se vzorem? Moc bych byla ráda za odpovědi, protože jsem z toho zoufalá a nerada bych něco zaprala :D to by mě můj chlap asi zabil :D

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 1Pro koho je otázka zajímavá? kropitko před 5061 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
kropitko

Není to jenom o tom,jak rozdělit prádlo podle barev,ale také jde o to z jakého materiálu prádlo je,tzn,jakou zvolit teplotu. Já to dělám takhle..ručníky,je jedno jaké barvy peru od 40–60…klidně k nim přihoď utěrky,trika(svě­tlá),kapesníky,a­pod…světlejších barev. Pak barevné jakékoliv na 40,když se mi sejdou třeba hodně špinavé mikiny,kalhoty,te­pláky,montérky,tak ty peru na 60(to je to co chlapi zmazali při práci) Manžel pere tak,že vše vezme,ať to je co je to a pere vše najednou,ale max.na 50. No prostě jak píše Miroslavst,budeš si na to muset přijít,taky jsem pár věcí zničila,zaprala,než jsem to vychytala

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
kokoťenko

Tak se na něj vykašlete,když je schopnej ¨Vás zabít kvůli špatně vypranému prádlu,nebo aťsi pere sám…

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
martina1

Musíš si chlapa vycvičit od začátku a ne se ve všem podřizovat a bát se,že uděláš něco špatně.Dokaď nejde o život, tak je to sranda.My už spolu bydlíme 11let a i tak dělám spostu věcí podle něho blbě.Jak ti radí ostatní roztřídit a vychytat mouchy časem.Novou barevnou věc vyper poprvé ručne v horké vodě a uvidíš jestli má tendenci pouštět.Já mám ještě jeden zlepšovák od babičky,když peru barevná trička od Vietnamců,tak do pračky k prášku dám 3 lžíce octa.Ten barvy fixuje a po vymáchání je cítit jen aviváž.Jen pro zasmání.Už mám zasebou manželovy růžové košile do práce,pračku spodního prádla růžové a vypraný mobil.Ještě žiju,ale zuří pokaždé:-)

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Nuk nuk

Až se pustíte do nejbližšího praní, udělejte si na to čas a rozházejte si nastřádané prádlo na hromádky – v tom okamžiku si z toho udělejte „hru“.

Řiďte se informacemi na cedulkách – pro Vás bude podstatné to číslo v té vaničce. Když se podíváte na tu vaničku, bývají v ní napsaná čísla 30, 40, 50, 60, 95 nebo je tam místo čísla ručička, případně je vanička přeškrtnutá. Podle těchto čísel si udělejte hromádky. Zvlášť si udělejte hromádku červených věcí a věcí, kde se píše, že by se měly prát samostatně (možná tam bude údaj v AJ: wash separately)
1)Hromádku na 30°C si ještě rozdělte na věci vlněné a ostatní. Vlnu buď perte v ruce, nebo máte-li pračku s programem pro vlnu, pak na tento program.

  1. Hromádku na 40°C si můžete rozdělit na světlé a tmavé. Obvykle to není nutné, ale doporučuje se to. Nemusíte ale mít jen čistě bílé v jedné várce. Světlou, třeba růžovou, halenku můžete klidně vyprat s bílou košilí.
  2. Hromádky na 50°C a 60°C rozebírat nemusíte. Jedná se většinou o bavlněné a stálobarevné kousky, které nebarví.

4)Na 95°C se jedná o věci, které se mohou vyvářet. Nejspíš je v dnešní době ani nemáte doma a nebo jen pár kousků. Pokud jich budete mít málo, můžete je vyprat s várkou na 60°C. Nic se jim nestane.

  1. Věci s „ručičkou“ by se měly prát ručně. Některé dnešní pračky ale mají program i pro ně.
  2. Věci s přeškrtnutou vaničkou je nejlepší buď neprat, nebo je-li to nutné, odnést do čistírny.
  3. Nestálobarevné věci – ne všechny červené barví, ale pro začátek doporučuji prát je odděleně od ostatních všechny. Perte je raději na 30°C. Naopak, jsou věci, které nejsou červené a barví. (Mám jedny černé šaty a zelenou sukni, které musím prát úplně samostatně)Někdy je nejlepší je vyprat ručně, abyste to měla pod kontrolou nebo opravdu po jednotlivých kusech do pračky.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Miroslavst

Neboj, on tě nezabije. Na to si myslím je moc brzo. Per to jako já. Naházej všechno do pračky (modráky, košili, kapesník, svetr) a uvidíš.
Ne, teď vážně. Mě manželka taky nadává, když to tam takhle naházím. Ale pere bílé se vzorem i bez vzoru (záleží z čeho je ten vzor). Potom takové to špinavé s tmavým. Pozor na tepláky, ty barví. Různá trika taky barví. Dnes je tolik látek, že na to musíš přijít sama.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
ReHu

To jsem učila svýho mužskýho loni, když se odstěhoval a koupil si vlastní pračku.
Základní rozdělení:
Světlé > na 40 a 60 st C
Tmavé > na 40 a 60 st C
Nemyslím, že by se muselo prát pouze čistě bílé. Já prostě beru světlé. Pokud je se vzorem a většinou světlé, tak do bílého.
POZOR si dát na nestálobarevné, aby třeba červený pruh na bílém triku nepustil. To raději přemáchnu samostatně, ale pokud to není z tržnice, stát by se to nemělo.

Co se týče červeného, to je občas ošidné, ale s kvalitním práškem ti do sebe netržnicové oblečení nepustí.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
jenetka

Každý to zná, prádlo se časem opotřebuje a začnou na něm být znát právě stopy času. Ale dá se to trochu zpomalit, stačí si pořídit třeba odstraňovač žmolků – https://www.li­vli.cz/. Není to vůbec drahá záležitost a ještě dokáže ze staršího oblečení udělat kousek, jenž budete moct dál nosit. Řekla bych, že se to rozhodně vyplatí.

Nový příspěvek