Lenjička

Jak spočítat úhel trojúhelníka když mám dvě strany?

Podle jakého vzorce spočítám úhel, mám-li délky odvěsen?

Nejlepší odpověď
Hlada

Nelze. Na jednoznačné zadání trojúhelníka je potřeba znát tři prvky. Nemá jít o pravoúhlý trojúhelník?

Další odpovědi
Děda Louda

Není nad čím spekulovat. Odvěsny má skutečně jen a pouze pravoúhlý trojúhelník. Ten pravý úhel svírají právě ony. Třetí strana zove se přeponou.

quentos

No jo, ale který úhel z těch tří? Úhel svíraný odvěsnami? Nebo nějaký jiný?

Pokud jde o jiný úhel než ten mezi odvěsnami, dá se spočítat pomocí funkce tangens (tg x = a / b, kde x je úhel, a je protilehlá odvěsna, b přilehlá odvěsna. Místo toho x se dávají řecká písmena, ale nechtělo se mi je sem kopírovat z wordu).
Doplňuji:
díky Hlada jeho odpověď. I ta moje teorie funguje pouze tehdy, je-li trojúhelník pravoúhlý. Já jsem to tak nějak automaticky předpokládal, že mě ani nenapadlo, že by to mohlo být jinak ;{)>

Sůwa

Přiznám, že už si to tak moc nepamatuji, ale jestli má quentos pravdu, tak pomocí tg spočítám úhly a obou koncích odvěsen a jejich součet odečtený od 180° by měl být zbývající úhel.
Provedla jsem zkoušku graficky, vypadá to správně. 180 -( tg a/b + tg b/a )= úhel gama.
Hlada má pravdu, já jsem automaticky použila vzorec pro pravoúhlý trojúhelník.