Jak skloňovat mužské příjmeni Dítě.Skloňuje se - panu Dítěti nebo panu Dítětovi. Dekuji

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Příjmení, která vznikla z obecných podstatných jmen skloňovaných podle vzoru "kuře" (Poupě, Hrabě, Dítě), můžeme skloňovat podle vzoru „soudce", ale na základě jejich původu je lze v nepřímých pádech rozšířit o kmenotvornou příponu -et- Způsob skloňování záleží zejména na rodinné tradici. Podle toho pak použijete kratší nebo delší tvar - oba vaše uváděné tvary jsou správné.

Česká mluvnice

Doplňuji:
Barnajko, váš odkaz je na pravidla z r. 1930, ta se od těch dob změnila. Současná pravidla zmiňují jen tvary, které jsem uvedla.

Další odpovědi:

Zlatý

Ve 3. a 6. pádě je přípustný i tvar Díťovi.
Zní to zvláštně, taky mi to vždycky trhalo uši, ale je to prostě tak :)
Víc je to rozebráno v odkaze http://nase-rec.ujc.cas.cz/…

Pokročilý

Musíte skloňovat podle "mužského" rodu, né středního... Je to TEN Dítě, ne, TO dítě. Tzn. že asi ta druhá možnost, Dítětovi.

Zlatý

Není to podstatné jméno středního rodu - s malým poč. písmenem, ale mužské příjmení. Skloňovala bych tedy logicky podle mužského vzoru soudce. Můžete si pomoci i ženským příjmením. Většinou je paní Dítětová, ale i paní Dítě - ale to je pak nesklonné. Panu Dítěti bych ale nepoužila, Dítětovi se mi zdá správné.

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Vzdělání a práce

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2420
Zlatý Drap 1491
Zlatý quentos 1220
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.