jmachan

Proč se říká studenským ubytovnám koleje?

z ceho to vzniklo?

Nejlepší odpověď
marci1

„Kolej ve smyslu studentského ubytování, byla dříve nazývaná universitní budova a často v ní bydleli i profesoři. Nyní se často užívá plurálu i pro jediný studentský dům. Tento úzus vznikl mylným chápáním názvu vydržovatele první známější koleje u nás- Hlávkovy; zněl Spolek Hlávkovy studentské koleje- v něm slovo "koleje“ byl genitiv singuláru.

Toto označení studentských ubytoven pochází z lat. collegium (takto pojmenovaná kolej již ve středověku) a v překladu znamená sbor, kolegium, spolek, družstvo."

Použitá literatura:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80–7106–242–1

http://www.ptej­teseknihovny.cz/u­loziste/aba001/2007-2009/kolej-studentska

martin03

Termín koleje pochází z latinského collegium, což znamená společentví. Původně označovalo univerzitní budovu, ve které se odehrával veškerý život společenství učitelů a studentů, tedy jak studium tak i ubytování. Například Collegium Carolinum neboli Karlova kolej, dnes Karolinum, bylo sídlo Univerzity Karlovy už při jejím vzniku ve 14. století.

Bobek 2

Jen zbývá dodat, že dopravní koleje s těmi univerzitními kolejemi etymologicky nemají opravdu nic společného, i když půjdeme za kořeny hodně daleko.

annas

Viz otázka http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-ubytovne-pro-vysokoskolaky-rika-kolej