Psychotic

Podle jakého vzoru se skloňuje jméno Rambo?

Nejlepší odpověď
annas

Ad ivzez. Děkuji.

Jméno Rambo není samozřejmě českého původu, ale pro jména cizího původu platí v podstatě stejná pravidla jako pro jména česká, která jsou ve výslovnosti zakončená na -o.

Jestliže jde o neobvyklé cizí jméno a jsou před koncovkou „o“ ve výslovnosti dvě souhlásky, JE MOŽNÉ koncové „o“ ponechat.

Je Rambo neobvyklé jméno?

Samozřejmě skloňování podle vzoru pán, kromě 5. pádu = Rambo!
Jinak Rambo – bez Ramba nebo Ramboa.

Ale bude-li se někdo u nás jmenovat např. Rambo Hodura – pak je 2. p. bez Rambo Hodury – křestní jméno nesklonné.

Skloňování jména se liší převážně v závislosti na tradici užívání daného jména, na jeho frekvenci , nebo zda jde o jméno známé.

Pro ověření
http://priruc­ka.ujc.cas.cz/?id=324

Další odpovědi
ivzez

Já bych skloňovala podle vzoru pán.

Těším se, co k tomu napíše Annas.

anonym

Lze dle vzoru pán. Leč netřeba počešťovat… Kdo – pan Rambo, bez pana Rambo, s panem Rambo, vidím pana Rambo, volám pane Rambo, o panu Rambo, s panem Rambo. Věru tuze snadné. (Cizí jména je humus počešťovat.)

briketka10

no vždyť ve filmu říkaj taky řekneme to Rambovi komu čemu :))