talka

Existuje pravidlo na stupňování přídavných jmen?

Myslela jsem, že „k“ v kmenu se mění v „č“, ale:
pozitiv hladký
komparativ hladší
superlativ nejhladší

Nejlepší odpověď
annas

Ano. Existuje.

Kořen = hlad – hlad-ký – hlad-ce – změna souhlásky k na c.
Stupňování – hlad-ší – přípona se přidává ke kmeni – takže souhláska se nemění.
Je to dané historicky – příd. jména byla zakončená na j6, ja, je později došlo ke stažení. S tím souvisí i hláskové změny.

Další vývoj.
mladý – mlaz-ší, hladký – hlaz-ší atd. Pozdějí se změkčení odstranilo a vznikly tvary dnešní – hlad-ší, mlad-ší..
--

2. stupeň se tvoří tedy příponou -ší neb -ejší – např. hrub-ší i hrub-ější, čis-ší i čist-ější atd.

Jen u některých přídavných jmen – jde o prvotní dvojslabičná přídavná jména na -ký (hebký, hezký, trpký atd.)- se tvoří druhý stupeň z tvarotvorného základu na -k- pomocí pouhého -í, přičemž toto -k- se mění v -č-: hebč-í, hezč-í, trpč-í. Tedy z hebk-ý, křehk-ý- trpk-ý.

Další odpovědi
Nazdar Bazar

Jazykovědné dotazy se nejlépe řeší pomocí internetové jazykové příručky http://priruc­ka.ujc.cas.cz/