Kelt

Jak si mám představit černou díru, její parametry apod.?

Tak se včera podařilo vyfotit černou díru. Má svou hmotnost, ale něco dalšího. Jaké má rozměry nebo poměr průměru k výšce? Jakou má přibližně sílu, když dokáže působit i na světelný paprsek? Jak velké jsou silové účinky, do jaké vzdálenosti působí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Kepler

To, co se podařilo vyfotit, lépe řečeno stvořit snímek z údajů mnoha radioteleskopů po celé Zemi, si radši ani nepředstavuj. Jde o monstrum, obří černá díra. Hmotnost umí astronomové jen odhadnout. Gravitace a její gradient naprosto nepředstavitelný. Jinak gravitace, jako nejslabší ze čtyř základních sil, má za to obrovský dosah. Gravitačně se navzájem ovlivňují i galaxie vzdálené od sebe milióny světelných let. Pro představu: pokud se přiblížíš k horizontu událostí, nastane jev zvaný špagetizace. Gradfient je tak obrovský, že tvoje hlava je přitahována mnohonásobně silněji, než tvé nohy. Kdybys byl z dokonalé gumy, natáhneš se do podoby špagety. Ve skutečnosti z tebe zůstane jen krvavý flek.

Další odpovědi
Edison

Tak jestli jsi to včera viděl, tak tam taky říkali, jak je velká, kolik váží, jak je daleko… A jestli Ti to uniklo, píše se o tom po celém internetu. Pak něco nastuduj o hmotnosti a gravitaci, něco málo o obecné teorii relativity. Netřeba moc, vzorců taky pro pochopení základů netřeba. Ale není to zase na příspěvek zde.

A nakonec trocha geometrie: Který rozměr u koule je výška???

Dochy

Jaké má rozměry? To nikdo neví, známe jen poloměr horizontu událostí (Schwarzshildův poloměr)
průměr-výška – většinou se předpokládá kulový, nebo skoro kulový tvar
Síla – strašná
Jak velké jsou silové účinky? Takové že hmotu roztrhají na atomy a hůř
Do jaké vzdálenosti působí? Gravitace není omezena na určitou vzdálenost, jen se vzdáleností gravitační síla klesá.

hapiky

Údajně je černá díra téměř prázdná. Pouze v jejím středu by měl být „nekonečně“ malý bod hmoty, kterou pohltila. Zní to absurdně, a absurdní bude asi vše kolem ní, z pohledu zvenčí. Zřejmě to bude úplně jiný svět s jinými zákony.

paul1

Když jsem měl foťák na kinofilm, tak se mi podařilo vyfotit černou díru několikrát. Někdy špatná exposice, někdy zapomenutá krytka … :) Ona to byla ale spíše tma v tunelu

paul1

Až dnes jsem se dozvěděl další informace o vzniku černých děr – je to tedy něco, co se vymyká lidskému chápání. Existenci č.d. předpověděl už Einstein. Vzniká tak, že např. hvězdě velikosti 20× větší než naše slunce při hoření dojde palivo a ona se začne hroutit do sebe až do velikosti bodu, menšího než jeden atom

Dochy

Pokud vím, nikdo netvrdí že se smrskne do bodu menšího než 1 atom. Skutečné rozložení hmoty uvnitř je zatím trochu záhadou – teorií je více.

Edison

To jsou ovšem pouhé teorie. Zatím jsme za horizont události nenahlédli. To, jak vzniká se však lidskému chápání nijak nevymyká, pokud si umíme představit, jak to probíhá a pokud máme i teorii na to, jak vypadá. To je právě díky současnému stavu chápání reality. Lidskému chápání se to mohlo vymykat tak nějak před Einsteinem.