Jak se zbavit neustálé chuti na sladké – hlavně hořkou čokoládu?

Nejlepší odpověď
anonym

V tomto případě se obraťte na lékárnu. Chybí Vám stopové prvky. V případě nedostatku chromu vzniká závislost na sladkém.

Další odpovědi
Damiana

Zrovna mi takříkajíc jdete do rány, právě se zabývám „hormonem štěstí“ – (dopamin) a jeho nedostatek může vést právě k tomu, že vás to také neodolatelně táhne k téhle hříšné pochoutce. Není divu.
Dokonce se začalo zkoumat, zda čokoláda neobsahuje látky, které by mohly vyvolávat psychickou či fyzickou závislost. Velký rozruch způsobily zprávy, že kakao obsahuje látky s podobným efektem jako marihuana a látky, které se používají při léčení depresí. Konzumace čokolády o vysokém obsahu tuku startuje v mozku syntézu látek podobných opiátům. Opiáty se v mozku vážou na specifické receptory, dlouho se však nevědělo, jaká je přirozená látka, která se v mozku na tyto receptory váže a k čemu vlastně v mozku slouží. Teprve před několika lety byla objevena sloučenina, která se jmenuje anandamid. Tuto látku si mozek vyrábí, aby si zajistil pocit blaha. Opium a anandamid se tedy vážou v mozku na stejný receptor. A co s tím má společného čokoláda? Byly v ní objeveny tři látky, které určitým způsobem napodobují efekt opiátů, buď přímo tak, že se vážou na podobné receptory, nebo tak, že zvyšují hladinu anandamidu. Ten je dokonce jednou z látek v čokoládě přímo obsažených. Další dvě látky blokují odbourávání anandamidu a prodlužují jeho působení.
Rozdíl mezi účinky marihuany a čokolády spočívá v rychlosti odbourávání omamných látek. Účinky čokolády jsou samozřejmě mnohem krátkodobější. Navíc, obsah omamných látek v čokoládě je velmi nízký, takže by se jí muselo sníst alespoň 10 kg na posezení.
Čokoláda navíc obsahuje fenylethylamin, což je látka podobná amfetaminu. Podobně jako on zvyšuje krevní tlak a hladinu krevního cukru a vyvolává euforii.
Když si dopřejete lahodnou čokoládu, navíc tu opravdu kvalitní a s vysokým obsahem kakaa – jak píšete – zvyšuje se hladina serotoninu a dopaminu v mozku. Oba tyto neurotransmitery se v nervovém systému podílejí na vzniku nálad a jejich nedostatek může způsobovat podrážděnost až agresivitu, jak jsem již psala – celkovou depresi a  případně i poruchy spánku.

Vyzoušejte Wellnes, saunu, plavání, jízdu na kolečkových bruslích, tenis, běh – to jsou aktivity, které mají podobné účinky. Nestresujte se zbytečně. Milujte sebe i své blízké, buďte pozitivní a radujte se i z maličkostí – vždy se najde nějaký důvod. To jsou všechno takové – mini čokoládové tabulky. Stimulanty, které vám vyrovnají hormonální hladinu serotoninu a spol. a „šílená“ chuť na sladké nejspíš poleví.

venkovan

Podívat se do peněženky a nebo na stav účtu.
A jinak – kvalitní čokolády nikdy není dost.

ReHu

Jak hodně hořkou?

Pokud 80%, tak to moc hřích není.

anonym

Tak jo, kopírovat cizí texty? Už zase a bez CC? http://susanka007­.blog.cz/en/1105/­podobnost-cokolady-s-marihuanou

To si rovnou tazatelka mohla najít sama. Ne?