Ametyst

Jak se chová semínko kmínu v trávicím traktu?

Je ostré a tvrdé i po upečení v pečivu. Je opravdu bezpečné ho sníst, aby nezůstalo někde po cestě tělem ven zapíchnuté? Poradí si s ním trávicí enzymy?

Nejlepší odpověď
Drap

Nikdy jsem neslyšel, ani se nikdy nedočetl, že by kmín někdy, někomu způsobil podobné problémy.

Další odpovědi
da ny

Zajímavá otázka 😉
Přesně odpovědět neumím, mohu jen odvodit od informací, které o semínkách mám.
Obecně ja každé celé semínko našemu tělu k ničemu. I ta s obrovským léčivým účinkem/prospěchem. Jako je lněné semínko i kmín (velký zázrak pro trávicí trakt a střeva).
To vše platí o semínka drcená, třená, odvary a čaje z nich připravené.
Domnívám se, že kmín celkem bezpečně projde trávicím traktem. Narazit však může ve střevě. Jestliže je pro střevo „nezdravý a nebezpečný“ pepř, který se usazuje ve střevních klcích. Ve vývaru, výluhu je kuličkový pepř prima. Mohlo by teoreticky uvíznout i nějaké to semínko.
Většina semínek i z ovoce vyjde spolu s vlákninou (pročistí, strhne s sebou), nestrávená, stolicí ven. Pomocníkem je třeba kysané zelí, stáhne toho s sebou také dost.
Některá se možná mohou v žaludku, vlivem kyselin „rozpustit“ (seznam nemohu poskytnout, nezabývala jsem se tím do hloubky).
Pna většina těch semínek v pečivu, především zvyšuje jeho cenu. Energetickou hodnotu pečiva. U někoho příliš „protáhne střevo. Ve smyslu častější, řídké až zánětlivé stolice. Je to individuální, s ohledem na přítomnost trávicích enzymů, zdravotním stavu atp.
Bílé pečivo je zdánlivě „nezdravé“, jen díky tomu „bakelitu“ (pšenice), ze které se peče. Za mého dětství a mládí byla pšenice, pšenicí 😉
Jde tedy spíše o druh mouky, obilovin. Ta semínka v něm, pro lidské zdraví, celkem zbytná. :/
Jejich prospěšnost, je třeba využít, jiným zpracováním.
Bezpečně vím, co by takový kmín a jiná semínka (rybíz, maliny, borůvky, jahody aj.), udělaly se střevem mým (gastrektomie). Bylo by to, jako když vezmu střevo (pro představu i kůži) železným kartáčem.

aliendrone

Nejsem odborník v oboru mrzačení a zabíjení lidí za peníze – „pro jejich dobro“. 😉 Ale pokud vím, tak celá semena běžně projdou zažívacím traktem, často zcela bez úhony. Dokonce je to jeden ze způsobů šíření rostlin (skrze zažívací trakt živočicha). 🙂

Jinak je mi ještě známo, že tělo má „obranný mechanismus“ proti mechanickému poškození zažívacího traktu a to dokonce velmi účinný. Např. pokud člověk polkne malý střípek skla (se kterým si tutově neporadí žádné enzymy ani kyselina v žaludku), tak se dotyčnému téměř jistě nic nestane. Žádná „rozřezaná střeva“ apod, věci, které člověka napadnou hned z první. Přesný modus operandi působení neznám, jen vím o existenci tohoto mechanismu. A potažmo nepředpokládám, že by v případě jinak ZDRAVÉHO jedince měla semínka MECHANICKY nějak organismu vadit. Přirozeně pokud jde např. o Crohnovu chorobu apod. věci, tam je to něco jiného. 🙂

Každopádně semínka kmínu běžně konzumuji např. v pečivu bez potíží. Nebo v máčkách aj. žrádélku a nepovažuji se kvůli tomu za šíleně odvážného drsňáka. Jo to takhle pojíst kebab od Turka, to už je frajeřina pro Nebojsu. 🙂