zjentek

Jak pracuje navigace (mapy) offline?

Pak to jede přes SIMku? Přes operátora? Bo pokud jsem offline, tak přehled o mé poloze by měli ztratit všichni krom operátora. Děkuju.

(GPS mě ztratí, když jsem offline. Ne? 🤷‍♂️ … Neb o mě vesmírné síly Spojených států amerických vědí nepřetržitě, i offline?)

Nejlepší odpověď
magorvkleci

GPS modul je jenom přijímač. Přijímaný GPS signál převede na polohu a tu trvale dodavá do aplikace s offline mapou, i když je SIM karta offline.

Další odpovědi
aliendrone

Je to naopak. GPS signál z družic přijímáš neustále (pokud máš zapnutý GPS modul), datově offline jsi jen od netu. A na základě těch signálů z družic pak je vypočtena tvá poloha. Připojení k netu celý proces urychluje (základnových stanic mobilního signálu jsou mraky, husté rozšíření – jejich poloha je pochopitelně fixní) a dodává aktuálnost informacím (třeba právě momentální uzavírky v důsledku bouraček apod.). To družice pochopitelně neví, takže když jsi datově offline, tak navigace jede z paměti vloženou mapu (ta se musí čas od času aktualizovat) a jen umístní na ni tvoji aktuální polohu (zjištěnou dle signálu z družic). Veškeré další info záleží právě na aktuálnosti uložené mapy v navigaci.

Dochy

Máš to nějaké pomotané. Pokud máš offline mapy (např. nainstalované mapy.cz s vhodnými mapovými podklady) pak nepotřebuješ data, nepotřebuješ operátora, jediné co se šikne je GPS signál na základě kterého Ti aplikace ráda ukáže kde přesně (relativně-podle podmínek) zrovna stojíš.

GPS nepotřebuje data od operátora, vše dokáže zjistit z dat z GPS satelitů. Jen to někdy trvá, protože veškerá zpřesňující data (GPS almanach) přes GPS systém dostaneš tak cca za 2 minuty (pokud máš slušný signál), zatímco ta samá data přes internet dostaneš téměř okamžitě. A GPS systém v některých telefonech nedovolí zobrazit ani přibližnou polohu dokud ta data nedostane. Ta data se pak ale berou jako platná nějakou dobu, není třeba je stahovat znovu a znovu když se zrovna podíváš na telefon.

Hlada

Družice jsou vysílače, modul GPS v telefonu je přijímač. Obrácené spojení neexistuje, takže družice žádné informace o přijímačích nemají. Pro urychlení a upřesnění polohy je možné v telefonu povolit použití dalších informací, které se získávají ze základnových vysílačů GSM (A-GPS) prostřednictvím mobilních dat. Tato komunikace je obousměrná.

elkon

Od toho jsou nainstalované mapy. Funguje to bez aktualizací. Hovadiny z druhé části dotazu neřeším. GPS je funkční, pokud to nevypneš.

led

Pokiaľ používate mapy v mobile, tak mnohé z nich sa orientujú podľa sily signálov z 3 najbližších telefonných retlanzačných antén. Veľmi zjednodušene: Predstavte si trojuholník a na jeho vrcholoch sú umiestnené tlf.retrlansačné antény a tam, kde sa všetky 3 signály prekrížia vo vašom mobile a máte najsilnejší signál, tam sa nachádzate.

aliendrone

led>>> Triangulace není vůbec nutná, obvykle stačí jen 2 základnové stanice k jednoznačnému určení polohy. Měří se TIMING (něco jako u počítače PING k nějakému netovému serveru). Poloha se pak jednoduše dopočítá (rychlost světla je konstatntní). 😉 🙂

led

aliendrone, triangulace dáva presnejšie zameranie. Pretože pri dvojbodovom zameraná môžete byť bokom od „priamej spojnici“ dvoch základných staníc a môže sa stať, že obe vám dávajú rovnako silný signál, aj časová vzdialenosť je rovnaká), napriek tomu ste inde, v kolmici na úsečku medzi týmito bodmi, než si to aliendronsky vypočítate.

Dochy

Aliene, podle mých pozorování nebývá GPS zapnuto neustále, ale sledování se zapíná až v případě požadavku na zjištění polohy. U některých telefonů to pak chvíli trvá.

Pokud Ti na pozadí běží nějaká špiónská aplikace, pak může být poloha aktivní stále 😉

aliendrone

Dochy>>> Ano, vždyť píši „pokud máš zapnutý GPS modul“). Navíc jeho vypnutí trochu šetří baterku (vybíjení). 🙂

Dochy

OK, jasný. Zaměnil jsme to s povolením zjišťování polohy 😉