novakmartin

Jak nejlépe připojit nový elektrický bojler?

Jaký je nejlepší způsob připojení nového elektrického bojleru u babičky, která má zavedený nízký tarif, ale nemá přivedený nízkotarifní přípojku přímo k bojleru? Je vhodné použít časovou spínací zásuvku, nebo je v pořádku nechat bojler neustále zapojený do sítě? Mám obavy z možné vysoké spotřeby, o které jsem slyšel, že se vyskytuje v některých případech. Máte s tímto problémem zkušenosti? Platí tyto obavy spíše pro starší bojlery nebo se to týká i novějších modelů?

Díky za radu :)

Nejlepší odpověď
Hlada

Jestli nechcete tahat kabel, tak můžete použít týdenní spínací hodiny. Časy spínání NT najdete na stránkách distributora. Kdysi uvažované spínání podle potřeby se v praxi nevyužívá. I kdybyste ho nechali trvale zapnutý, tak rozdíl v ceně bude bezvýznamný, možná i žádný, protože můžete nastavit nižší teplotu a snížit tak ztráty. Stáří bojleru nemá na spotřebu prakticky žádný vliv. Novější mají kratší životnost.

Další odpovědi
elkon

Bez připojení přes stykač na nízký tarif, je spotřeba jako u každého jiného spotřebiče. Spínací hodiny nepomohou, protože dodavatel el. energie spíná nízký tarif na dálku, podle potřeby a případně podle přebytku elektřiny. Už to dávno není tak, že nízký tarif byl dán v určený čas.

Filip84

Tak, krok po kroku.

Zásobníkový ohřívač TUV se nezapojuje „do zásuvky“, ale má mít samostatný, pojistkou, jističem nebo přepěťovou ochranou, jištěný okruh, zpravidla jednofasový a podle stáří domu, kde se instaluje, musí jeho napojení odpovídat příslušné Československé / České státní normě, která platila v době, kdy se dům, lidově řečeno, kolaudoval. To samé, mimochodem, platí pro pračku, případně i (samostatnou) odstředivku.

Pokud v tom domě ten okruh je, nic Ti nebrání vlézt do rozvodnice a přepojit ho tak, aby do něj šlo napětí pouze v případě, že je elektroměr přepnutý na tzv. nízký tarif, vysoký tarif no a nebo na kterýkoli z nich.

Pokud v tom domě ten okruh není, nemá tam co ten zásobníkový ohřívač TUV dělat do doby, než ten okruh bude vybudován. Tečka.

Pokud se nachází elektrické zařízení, jako zásobníkový ohřívač TUV, zásuvka na 230V atp. v koupelně, prádelně atp., prostě v místnosti, kde je vana, sprchový kout atp., pak je potřeba nejprve zkontrolovat, jestli je veškerý elektrický Hebel (zásobníkový ohřívač TUV, vodovodní vedení, vana …) uzemněn. Opět podle normy, která platila v době, kdy byl dům kolaudován, postačí buďto ochrana nulováním, nebo je potřeba všecko napojit na samostatný, zemnící, obvod.

Cedulka „Výstraha – životu nebezpečno používat elektrických spotřebičů ve vaně i sahat na ně z vany!“ není v koupelnách, prádelnách etc. soukromých bytů povinná.

Pokud nemáš příslušný stupeň tzv. vyhlášky 50, měl by před spuštěním zásobníkového ohřívače TUV elektroinstalaci zkontrolovat ten, kdo tím příslušným stupněm tzv. vyhlášky 50 disponuje, podle práva to Ty instalovat nesmíš. Samozřejmě, kde není žalobce, není soudce, pokud to zvládneš, nainstaluješ to a třeba revisák Ti to zkontroluje, že to je, jak být má (on, navíc, zná příslušné ČSN opravdu podrobně), nic se neděje.

V opačném případě Tě upozorňuji, že neodborná elektroinstalace může zmrzačit, zabít nebo třeba způsobit požár, a že za ni můžeš nést občanskoprávní nebo i trestněprávní odpovědnost.

Filip84

Podle ustanovení čl.7.7.9 odst.1 ČSN 33 2130 ed.3 spot­řebiče sloužící jako základní zdroj vytápění nebo ohřev TUV se doporučuje připojit na samostatné obvody. Průřez vodičů pro jednotlivé spotřebiče a jejich jištění se volí alespoň podle tabulky 6. Je-li na jeden obvod připojeno více spotřebičů, musí se volit průřez vodičů podle celkového připojeného příkonu.

Podle ustanovení čl.7.7.9 odst.2 ČSN 33 2130 ed.3 tyto spotřebiče musí být připojeny pevně, k jejich připojení se nesmí používat zásuvek.

Podle ustanovení čl.7.7.9 odst.4 ČSN 33 2130 ed.3 při elektrickém vytápění a ohřevu TUV musí být elektroinstalace rozdělena na samostatné obvody pro vytápění a samostatné obvody pro přípravu TUV.

Norma je nezávazná, to znamená, že to, co v ní je, je minimum, co musí být dodrženo, může to však být lépe, ve vyšší kvalitě, vyšším standardu. Nižším nikoli.

Tím končím debatu na thema připojení bojleru na elektřinu, protože je to úplná banalita, a ne, nebaví mne být konfrontován s tím, co si kdo myslí. Je to ztráta času! 🙄

Filip84

https://www.klik­.cz/blog/zapo­jeni-bojleru-svepomoci/
https://www.vi­essmann.cz/cs/ra­dy-a-tipy/jak-na-zapojeni-bojleru.html
https://disku­se.elektrika.cz/in­dex.php/topic,18053­.0.html

Hlada

Filip84: Krok po kroku si to dovolím uvést na pravou míru.
*Zásobníkový ohřívač může být zapojený zástrčkou do zásuvky.
*Stávající zásuvka nemusí mít samostatný jistič ani přepěťovou ochranu.
*Kvůli bojleru nemusí zásuvku přepojovat na noční proud.
*Nemusí nechávat instalaci kontrolovat.
*Bojler si může nainstalovat sám.

Pepa25

elkon: nízký tarif samozřejmě je v předem určený čas, který je možné ověřit si na webu distritutora, tzn. https://www.e­on.cz/domacnos­ti/zakaznicka-pece/technicke-dotazy/casy-nizkeho-tarifu-hdo/ https://www.eg­d.cz/casy-platnosti-nizkeho-tarifu nebo https://www.pre­distribuce.cz/cs/po­trebuji-zaridit/zakaz­nici/stav-hdo/

elkon

Zkušenost je taková, že dodržují jen několik hodin a zbytek dávají tak jak potřebují (ČEZ, nevím jak jiní). Slyším to od různých lidí. Já dvojtarif nemám a nepotřebuji.

Hlada

To je zajímavé. Já mám u ČEZ sazbu d25, povel 217 a ten se dodržuje s maximálním zpožděním dvou minut. Přechod na HDO byl v roce 2014 a se se sepnutím v jiný čas jsem se nikdy nesetkal.

cochee

U mě je skutečnost taková, že se mi o přepínání NT a VT dodnes starají mechanické spínací hodiny, nikoliv HDO.