Lotus

Na které straně má být správně fáze v zásuvce a co přerušuji ve vypínači – fázi, nebo nulák?

Na které straně má být správně fáze v zásuvce a co přerušuji ve vypínači, fázi, nebo nulák?
Doplňuji:
Co se v odbočných krabicích správně zapojuje na ten jeden barevně odlišný (zlatý) pásek?

Nejlepší odpověď
Miroslavst

Tvoje znalost v oblasti elektřiny je absolutně nevyhovující a z tohoto sůvodu doporučuji, ne-li přímo zakazuji, aby ses do elektriky hrabal, neboť hrozí velmi vysoké riziko úrazu el. proudem!!!!

Ale odpovím ti. Fáze (L), tedy pracovní vodič označován černou popř. hnědou barvou se zapojuje na levou stranu, nulák (N)-pracovní nula modrý vodič, se zapojuje na pravou stranu zásuvky a ochranný vodič (PE) se zapojuje na středový kolík a má barvu žlutozelenou.
Dříve se zapojovalo tak, že pokud bylo použito dvouvodičového vedení, tak se nulák protáhl kolíkem a následně na pravou stranu.

Malá poučka: Fáze a teplá voda vždy na straně srdce-tedy vlevo.

Na zlatý plíšek je teoreticky jedno co zapojíš, ale měl by tam být zapojen ochranný vodič, tedy žlutozelený.

Ve vypínači se vždy přerušuje pracovní vodič-tedy fáze a vodič by měl být z vypinače ke spotřebiči značen hnědou barvou.

Ale jak říkám, raději odborníka, jelikož v následujících otázkách může být dotaz: jak uhasit požár?, jak poskytnout první pomoc? atd.

Další odpovědi
mosoj

Fáze na levo. Přerušuje se fáze. Důležité u starých dvojvodičových rozvodů !!!
U třívodičových už přerušení pracovní nuly tolik nevadí. Ale nulák jako ochranný vodič nikdy !!!!!!

tom004

Norma naprosto jednoznačně definuje zapojení zásuvek. U npětí 230V (jedna fáze),musí být fáze připojena vlevo (při pohledu na zásuvku,ochranný kolík je nahoře).Na pravé straně je připojena pracovní nula (modrá barva vodiče) a na kolíku je připojen ochranný vodič (barva zelenožlutá).A ve vypínači se přerušuje fáze (jedenz důvodů je,že při manipulaci,třeba výměna žárovky),by mohlo dojít k zasažení el.proudem.V od­bočných krabicích ta mosazná svorkovnice (zlatý pásek,pokud správně chápu Váš popis),slouží k připojení ochranného vodiče (zelenožlutý)­.U prodlužova­cích kabelů platí totéž,s tím,že pro ně platí zvláštní norma o pravidelných kontrolách (revizích,které se musí provádět každý rok).Obdobné je to i u rozvodů 3×400 voltů.

anonym

Fáze je nalevo a přerušuje se fáze.

Danhel

ve starších domech a hlavně v panelácích býva zapojení elektřiny ještě v hliníku, a ten "zlatý plíšek ve věnečku zajišťuje bezpečné propojení mědi s hliníkem, když by jsi dal do čokolády hliník a měď tak ti vytvoří článek a bude se to zahřívat a popřípadě jiskřit, proto je zde nainstalován plíšek z mosazi který tomu zamezí takže není jedno co na něj připojíš, většinou s na něj připojuje hliník a měď jeslti máš jen hliník nebo měď tak v tom případě je to jedno 😉

led

Len sa pripojím k elektrikárom tzv.americkým návodom.
1 – pozrite sa na zásuvku v stene
2 – vyčnievajúci ochranný kolík je hore
3 – vľavo od kolíka je fáza – živý – kopajúci (trasúci) čierny vodič
4 – vpravo je modrý nulový vodič
5 – na kolíku je zelenožltý ochranný vodič

Ale návod-nenávod zavolajte si radšej odborníka s elektokvali­fikáciou