Pájo

Přidání el. zásuvky do dvojvodičová el. instalace… Jak mám napojit?

Na stávající dvojvodičovou el. instalaci (černý, zeleno-žlutý vodič) potřebuji přidat ještě jednu zásuvku (bude vyvedena na balkón). Mám trojvodičový kabel (hnědý, modrý, zeleno-žlutý vodič).

Mám napojit hnědý na černý (fázi – zapojít na levou stranu zásuvky) a zeleno-žlutý na zeleno-žlutý (protáhnout pod hlavou šroubku u pojistného kolíku až na pravou stranu zásuvky) a modrý vodič nechat nezapojený?
Bude to tak v pořádku?
Děkuji za radu.

Doplňuji:
Najde se tu někdo, kdo to rozsekne a poradí mi prosím?

Z původní zásuvky mohu také vytáhnout vodiče do nové krabice na veneček a přivést dalším drátem zem. Z věnečku bych pak zapojil fázi, nulu a zem???

Děkuji.

Nejlepší odpověď
mosoj

Tak hele, máš dvojvodičový rozvod tak to respektuj a nedělej ptákoviny. Využij hnědý vodič jako fázi na levou stranu zásuvky a zelený jako zem. Zelený ale musíš !! v zásuvce připojit tak aby nejdřív šel na ochranný kolík a teprve potom na pravou dírku zásuvky. Musí to být v jednom kuse a nepřerušené !! To poslední je nejdůležitější podmínka z hlediska bezpečnosti.
Doplňuji:
Modrý nech plavat.

Další odpovědi
led

„Bude to tak v pořádku?“ Nie!
Rady, ktoré kolegovia dávajú sú zaujímavé. Ale ani jedna nehovorí to základné.
Ak sa toto pýtate, nie ste elektrikár – pracovník znalý prípadne s vyššou kvalifikáciou.
Preto pred zapnutím elektriny do zásuvky, si ako osoba neznalá, alebo pracovník podľa §3, alebo §4 vyhl.50/1978 ( v tomto prípade kolegami) nechajte si prácu – zapojenie skontrolovať kvalifikovaným odborníkom.
Nejde len o samotné zapojenie drôtikov, ale i o správny typ zásuvky a spôsob umiestnenia.

elektrikář

Jde také na kabel který půjde na balkon připojit samostatný chránič a zapojit za ním tří žilové vedení.
Doplňuji:
U poslední zásuvky s dvoužilovým kabelem bych namontoval na zeď montážní krabici do které by se chránič vešel. Ven osadil vodotěsnou zásuvku a tu už připojil 3 žilovám kabelem . K tomuto řešení by nemněl mit revizní technik žádné připomínky

anonym

Lepší by bylo použít dvouvodičový kabel (černý a žlutozelený), ale i řešení, kdy třetí vodič (modrý) nezapojíš, je možné (je nutné jej označit jako nezapojený).
A nebo můžeš i rozpojit PEN – tedy zapojit nulu a zem zvlášť (zelenožlutou zem na kolík a modrou nulu na pravou zdířku), ale za tímto rozpojením je už nesmíš znovu spojit!
Doplňuji:
Všechny tři odpovědi jsou možné… 😉
Nejrozumější je rada Led – zavolat si dobrého odborníka a ten ať udělá, co umí a tak, jak se má…
Rada Elektrikáře je také možná, ale tu bych rozhodně svěřil odborníkovi – jedná se o zásah(y) i do rozvaděče.
To, co uvádím já, jsou možnosti jak připojení další zásuvky řešit – pokud sis nevybral, opět tě odkážu na odborníka.
___
Jen – tahat „dalším drátem zem“ – bych určitě nedělal (ledaže by ta zem sloužila přímo k uzemnění kostry spotřebiče).
A jestli do thaného vodiče ´vnořit´ svorkovnici? – ne, pokud jde jen o zapojení jedné zásuvky, byla by svorkovnice („věneček“) jen dalším zdrijem možných problémů.

gepik

Zapoj to stejně, jako je ta poslední zásuvka a jak popisuješ ve svém prvním příspěvku, hlavně tam nepřidávej další dráty bůhví odkud .

Pájo

Led – a o to tu jde. Potřebuji si správné zapojení zkontrolovat, poté už to bude pouhé zapojení drátů. „Obyčejnou dráteničinu“ totiž zvládnu sám. Vhodnou výšku a umístění zásuvky vím, mám zakoupený i odpovídající typ zásuvky. Děkuji předem za každou konstruktivní (odbornou) radu. P.

led

Vyhláška hovorí jasne len pracovník od §6 a viac je spôsobilý na samostatnú prácu. Všetci ostatní su povinní! nechať svoju prácu preveriť odborníkovi.
Tých pár korún za odbornú montáž je lepšie investovať, než platiť výjazd hasičov, alebo záchranky.
Nešpekulujte!

Pájo

Rozumím, děkuji.

elektrikář

Nevymýšlej si nějaké přidávání nechráněných drátů nebezpečí úrazu. A požáru. Oni jsou už dost nebezpečné prodlužovačky už jsem jich pár rušil po rozkousání psem , skřípnutím nábytkem a podobně.

elektrikář

Takovýto zásah do instalace by měl dělat někdo kdo tomu rozumí nebo ti to namalovat a pak přemněřit

Pájo

Rozumím, děkuji. Nechám si to namalovat nebo rovnou udělat.

mosoj

Tady to máš namalované
http://www.ulo­zisko.sk/obraz­ky/647300/kra­bice.PNG

Sůwa

Led – jeví se mi to tak, že tentokrát Dr.Axl výjimečně netáral. Skutečný odborník se pozná podle toho, že se nesnaží poradit, ale odradit… 🙂