loosi

Lze z kabelu ustřihnout koncovku do zásuvky a napojit přímo do krabice ve zdi? Příkon 890wattů. Díky za odpověď.

Nejlepší odpověď
led

Nerobte to. Z otázky je jasné, že nie ste kvalifikovaný na túto prácu.

Pokiaľ ide o pevne uchytený pohyblivý prívod s jednofázovou zásuvkou (protizástrčkou) 230V na konci, treba to istiť v zmysle normy ako pevnú zásuvku 16A.
Pripojený elektrický spotrebič pokiaľ nie je pevnou súčasťou budovy (ventilátor v stene) , napr. ručná vrtačka, píla a pod. s pohyblivým prívodom musí byť pripojený odpínateľnou zástrčkou od prívodu elektrického prúdu.

Z praxe hasičov a záchranárov by ste sa dozvedeli veľa o takýchto „kutilských“ pripojeniach. Doporučujem vám pozrieť si občas kuriozity časopisu ElektroPrůmysl.cz https://www.e­lektroprumysl­.cz/kuriozity/jak-zvysit-kryti-u-prodluzovaciho-kabelu

https://www.e­lektroprumysl­.cz/casopisy/
https://www.e­lektroprumysl­.cz/

Další odpovědi
elkon

Záleží jakým způsobem se to provede. Pod krabicí vysekat otvor až do krabice, zasádrovat kousek husího krku, protáhnout kabel, nalisovat pak na oholené dráty dutinky a pak připojit na svorkovnici v krabici. Zavřít víčko.

Dochy

Lze, za splnění dalších podmínek.
Co si tak vybavuju, tak spotřebič pevně připojený do zdi musí mít na té zdi (nebo někde poblíž) umístěný vypínač … Protože soustava zástrčka/zásuvka u pohyblivého přívodu má kromě jiného i funkci bezpečnostního vypínače. Pak takové věci jako vhodně chránit ten kabel, správné jištění a podobně…

Alien: pokud se nepletu, tak měkký kabel nevadí. Výhody pevného jsou snad hlavně v ceně. Samozřejmě se to musí udělat správně, nikoli ten roztřepenej konec strčit jen tak pod šroubek a doufat.

Edison

Ano. Pak je ovšem k tomu potřeba přistupovat jako k přívodu PEVNÉMU, tedy jistit podle spotřebiče, v tomto případě 4A.

Doplnění: pro připojení pevným přívodem je vhodné mít krabici s „věnečkem“ a s mechanickým připevněním kabelu proti vytržení a s víčkem s vývodem.

aliendrone

Tak TECHNICKY to proveditelné je, o tom žádná. Jiná věc je, co na to předpisy. (pojišťovny v případě plnění tyhle věci doslova MILUJÍ, tak BACHA!)
Nejsem elektrikář, ale mám pocit, že NAPEVNO (tedy nerozpojitelně > zásuvka-zástrčka) se do krabice (věnečku) nesmí připojovat flexikabel, nýbrž drát. Ale jak říkám, nejsem elektrikář a jistě to nevím. :)

cukrar

Lze.