klika

Jak napsat knihu a jak vůbec začít ?

Co vše by měla kniha asi obsahovat a kolik by měla mít minimálně stránek ? Mohou se tam vyskytovat i vulgární slova, věta by potom jinak ztratila na významu ?

Nejlepší odpověď
Nuk nuk

Pokud se chystáte psát beletrii – povídku nebo román – pak je to se začátky někdy těžké. Je to totiž na Vás. Většinou jde na začátku o to, aby byl čtenář uveden do děje a bebyl dojmu, že kniha je čtivá a zajímavá. obvykle se používá popis nějakého místa, momentu, nebo charakteristikou některé z hlavních postav.
Obsahem je především sám děj a dnes již neexistuje moc pravidel, jakým jej máte vyprávět. Jediné, co musíte splnit, je čtivost, čtenář se nesmí v ději ztratit a musí pro něj být pochopitelný a pak je dobré jej vhodným způsobem zakončit.
Délka bude opět záležet na Vás. Je pravda, že kniha do 100 stránek je velice krátká, na druhou stranu, málo kdo začíná hned ságou na pokračování.
V dnešní době už můžete napsat i celou knihu v hovorovém jazyce a do jisté míry používat vulgarismy, v přímé řeči určitě. Pokud možno bych se vyvarovala anglických vulgarismů. Jediný moment, kdy mohou být sprosté výrazy problém, je při korektuře, pokud byste chtěl později knihu vydat.

Další odpovědi
Eseona

Podle mého názoru, kniha by měla mít minimálně 100 stran. Vulgární slova se mohou v knize vyskytovat, avšak musí si to žádat prostředí a situace. Pokud budete psát o kulturní smetánce viktoriánské Anglie, vulgarizmů se zdržte. Ovšem v případě, že se baví dva oplzlí opilci, nějaká ta ostřejší slova jsou téměř nutná. Knihu hodně okoření i argot, slang a nářečí. Popřípadě používání archaických slov či přechodníků.
Kniha by hlavně měla mít pořádný námět :D a rozvinuté postavy. Měl/a byste si nastudovat hodně o prostředí a době, v níž se váš příběh bude odehrávat – pokud je příběh ze soušasnosti a reálného místa, nejlepší by bylo tam zajet (pokud se to tedy neodehrává kdesi v horách Nepálu a podobně – cenově by to asi nebylo zrovna přívětivé, že :D ) – nyní mám rozepsanou povídku odehrávající se z části v Praze a v Depu Hostivař – jela jsem na tuto zastávku kvůli nuancím tohoto prostředí, sice všechny zastávky metra vypadají zhruba stejně, ale nějaké jemné rozdíly tam jsou, a o ty právě jde.
Každá postava by měla mít nějaké kladné i záporné vlastnosti. Taktéž by se nemělo přehánět polepšování postav – humanoidní monstrum kvůli své milence nepřestane vraždit, ale pouze své oběti přestane stahovat z kůže.
Kniha by se mela začít psát „od srdce“ – nenuceně. Když to na mě příjde, začnu psát :D Popřípadě si nejdříve můžete připravit dějové zápletky a zvraty do nějaké časové osy apod. Můžeš klidně psát každou kapitolu z jiné části příběhu.

Hanka2

Hledala jsem taky na netu odpovědi na tuhle otázku, ale většinou jsem našla jen takové rady, které mi moc nepomohly. Ale teď jsem narazila na pěkný text, který je o všem důležitém a je tam hodně věcí a přitom je to ke čtení zadarmo. Napsal ho pan Hutský a je na http://beletris­.cz/jak_knihu­.php

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.