Otazník123

Jak může meteorit vybuchnout?

Např. v roce 2013 explodoval ve výšce několik desítek kilometrů meteorit nad Čeljabinskem. Co v meteoritu může explodovat? Vždyť je to šutr :D

Nejlepší odpověď
Kepler

Meteoroid před vstupem do atmosféry může obsahovat i množství těkavých látek. Protože jeho rychlost je v řádu desítek km/s, dojde k abnormálnímu vývinu tepla a výbuchu. Někdy těkavé látky prakticky neobsahuje (železo-niklové), takže dojde jen k jeho rozpadu na menší kusy bez exploze.

Další odpovědi
Edison

Pokud se těleso ohřeje rychleji, než kolik tepla je schopno odvést/vyzářit do okolí, navíc letí určitou rychlostí (na hmotnosti a složení prakticky nezáleží), odpor vzduchu roste se čtvercem rychlosti. To znamená obrovskou ZMĚNU teploty a tlaku. Pevnější těleso velmi pravděpodobně prostě vybouchne. Vem si cokoli studeného – typicky sklenici a pokud není upraveno a naleješ do toho horkou vodu, praskne. Vznikne tamm obrovské pnutí a rozpadne se to. Pokud vznikne při tom dostatečně jemný prach, tak to prostě vybouchne (prakticky bez ohledu na složení).

anonym

Při rychlém průletu atmosférou je obrovský rozdíl tlaku vzduchu před meteoroidem a vakuové kapsy které se utváří za ním. V důsledku toho vzduch pod extrémním tlakem nezadržitelně prostupuje všemi dostupnými skulinami dovnitř meteoroidu kde jej dříve či roztrhá na kusy. Je to jako exploze parního kotle, jen v mnohem větším měřítku.

Zdroj: https://www.e­urekalert.org/pub_re­leases/2017-12/pu-rsw120817.php

aliendrone

Jen dodám k napsanému – mnoho těles je spíš zplácanina (obdoba sněhová koule s šutry), přičemž „sníh“ je tvořen nejen vodou, ale i ztuhlým metanem apod. plyny. O existenci tepelných mostů jsi možná něco zaslechl, takže když se takové „sněhové jádro“ tělesa začne v jejich důsledku přehřívat (a pevný sníh v jádře tělesa začne zplynovat), tlak v jádře extrémně roste a jistě chápeš, že nemůže bez dalšího růst do nekonečna. Něco zkrátka musí „povolit“. ;)

Dobrý dotaz!

Emefej

Rychle se ohřeje, tepelná energie se uvolní formou exploze. Na složení nezáleží.