JájsemRaibek

Proč „hoří“ tělěso při průchodem zemskou atmosférou, že např. rakety musí být chráněné tepelným štítem?

Pokud tělěso – raketa – modul letí z kosmu na Zemi, při průletu zemskou atmosférou se začne zahřívat a není-li chráněno tepelným štítem, dochází ke shoření.
Proč tomu není naopak, pokud těleso letí ze Země do vesmíru?

Nejlepší odpověď
Putin

Odpověď není moje, proto přikládám zdroj „Atmosféra není nehmotná – skládá se z různých malých částic, atomů, molekul. Směrem k povrchu Země hustota atmosféry roste (můžeme si to představit tak, že v určitém objemu se u povrchu Země nachází mnohem víc částeček než daleko od ní). Vlétne-li objekt do vrchních vrstev atmosféry, započne tzv. (aero)dynamický ohřev. Těleso při letu naráží do částeček a tlačí je před sebou (zvyšuje se tlak a ruku v ruce s ním i teplota). Dále dochází ke kinetickému ohřevu, který by se dal shrnout pod termín "tření“. Těmito jevy dochází k brždění atmosferických částic/objektu, tedy k přeměně jejich kinetické energie v teplo. Plyn se v okolí tělesa ionizuje, zapaluje. Povrchová vrstva objektu se začne tavit, vypařovat a hořet. Tento proces může trvat různou dobu – my můžeme pozorovat různě „dlouhé“ meteory. Jestli objekt shoří (a jak rychle) závisí na faktorech jako rychlost vstupu do atmosféry (teplo uvolněné při pohybu rychlostí „v“ v atmosféře je úměrné kvadrátu této rychlosti), na úhlu vstupu do atmosféry (čím bližší je úhel vstupu 90 stupňům, tím větší energie se naráz uvolňuje; objekt se „klouže“ po vrstvách atmosféry nebo do ní prostě „narazí“), samozřejmě na materiálu, hmotnosti, … Tento jev nepozorujeme pouze u těles, která k nám připutovala z vesmíru. Se stejným problémem se potýkají i raketoplány nebo družice při „návratu domů“, v menší míře potom letadla."

Zdroj: http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?hledat=ki­netick%C3%A9

Další odpovědi
lexx

raketa startuje a pomalu zrychluje až dosáhne I.kosmické rychlosti již ve velmi řídkých vrstvách atmosféry až vakuu, při návratu zpět je tomu naopak

jirka F

Atmosféra chce chránit povrch země tak těleso které letí na zem zapálí aby shořelo dříve než dopadne na zem

mosoj

Můj bože. Je to dané rozdílem rychlostí !!
A teď si představ že Čína má protilodní rakety které dosahují rychlosti 10 M ( 3,3 km / sec ! v atmosféře !) a neshoří. Z té oběžné dráhy je to ale o mnoho rychlejší.

Magix.cz

Jak píše lexx. Tady je to hezky popsáno:

http://www.qu­ora.com/Why-do-spaceships-not-burn-up-while-leaving-the-atmosphere