Jak je vesmír starý?

Kolik svíček by měl vesmír sfouknout? 🙂

Nejlepší odpověď
Retko

Ve skole jsme si rikali ze stari vesmiru je priblizne 14 miliard let, pokud se to tedy za tech par let co jsem ze skoly nezmenilo.

:)

Ne, just joke. Wikipedie pise tohle
stáří vesmíru 13,7 ± 0,2 miliardy let

Další odpovědi
Olaf

Nejhrubší odhad z Hubbleovy konstanty je 10 – 20 mld let. 😉 Pozorování udávají nejčastěji hodnotu kolem 14 mld let, v současnosti asi 13,5–13,8 mld let. Některá pozorování tuto hranici posouvají nahoru, jiná dolů, ale většinou jde o pozorování, u nichž řádí vysoká nejistota ve výsledcích. Ale jak je uvedeno na začátku, určitě není mladší než 10 mld let a není starší než 20 mld let. Stejně klidně můžeme používat rozpětí 13–15 mld let. Měřit to na desetiny asi moc smysl nemá.