Kelt

Jak je to se zápornou otázkou v češtině?

Mám pocit, že se záporná otázka dostává v současnosti do hovorové řeči, dříve se používala obyčejná otázka.
Půjdeš s námi do kina? Nešel bys s námi do kina? nebo Nechceš jít s námi do kina? Jaký je váš názor? Děkuji.

Nejlepší odpověď
annas

Podívejte se do archivu – několik podobných otázek záporu
http://www.od­povedi.cz/sear­ch?q=z%C3%A1por%20 na %20%C4%8De%C5­%A1tin%C4%9B

Něco ke zjišťovacím otázkám. Záporné otázky se používají již dlouho, nejde jen o současnost.

Zápor lze v zjišťovacích otázkách použít k vyjádření různých významových odstínů. otiž záporná i kladná oázka vypadají jako synonymní., ale není to tak.

Váš příklad nebo Byls včera v kině? Nebyls včera v kině?. Ale je mezi nimi rozdíl.

Kladné otázky se obvykle používají, pokud tazatel neočekává kladnou ani zápornou odpověď:

Je to už uvařené? Půjdeš s námi do kina.
Ano. Ne. Nevím.

"Naopak formulace se slovesem v záporném tvaru se používá:

  • pro návrhy, pokyny:

Nepůjdeš nakoupit? = Jdi nakoupit!

  • když mluvčí předpokládá kladnou odpověď:

    Není to už uvařené? = Myslím, že už je to uvařené.

  • když mluvčí předpokládá zápornou odpověď:

    Nevěříš mi? = Tak ty mi nevěříš!

    Nebyls nakoupit? = Nakoupit jsi asi nebyl.

    • pro vyjádření pochybností, obavy:

    Neřekl jsi mu to? = Doufám, že jsi mu to neřekl.

Pokud chce mluvčí zároveň vyjádřit údiv nad platností (neplatností) předpokládané odpovědi, připojí k otázce osobní zájmeno:

Ty půjdeš nakoupit? – Ty nepůjdeš nakoupit?"

Podle Mluvnice pro střední školy, kolektiv