Frogman

Jak chápete kladnou odpověď na zápornou otázku?

Když se někoho zeptám na něco zápornou otázkou, tak se kolikrát nad jeho odpovědí musím zamyslet nebo se ho dozeptat, protože – dám příklad:

Nechceš přijít?

  • Ne. ► Tady je to jasné. Ne, nechci.
  • Jo. ► Jo – co? Jakože „jo, chci“, nebo „jo, nechci“? :DDD

Samozřejmě jde odpovídat taky jednoslovně chci/nechci. Tam je to taky jasné. :DD
___

Jen pro zajímavost, jak chápete kladné odpovědi typu „jo“ na záporné otázky vy? :DDD

Nejlepší odpověď
rouzi

Jestli to chápu dobře, tak jo, mi stačí, abych to brala jako, že chce 🙂
Nějak se vtom motám:-)

Další odpovědi
mosoj

Zcela jasně. Když nic, tak to vyplyne ze souvislosti. Nemám problém.

annas

Moje odpověď na podobnou otázku.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/kdyz-reknu-prosim-nepujcil-bys-mi-tuzku-znamena-to-ze-nekoho-prosim-aby-mi-tu-tuzku-nepujcil

„Když řeknu: "Prosím, nepůjčil bys mi tužku?“, znamená to, že někoho prosím, aby mi tu tužku nepůjčil?"

"Jde o tzv. zjišťovací otázku, na niž je odpověď ANO, či NE.

Užití kladu nebo záporu v zjišťovací otázce není závislé na libovůli mluvčího, nýbrž naopak, je podřízeno určitým komunikativním záměrům odpovídajícím, určitým předpokladům a postojům.

Použijeme-li podmiňovací způsob v otázce, jde o zdvořilejší for­mu.

Záleží na předpokladu, tedy kontextu..

  1. Prosím, nepůjčil bys mi tužku? Prosím, nepůjčíš mi tužku? – předpokládáme, že NE.. Půjčil bys mi tužku? – předpokládáme, že ANO.
  2. Věříš mi? – nepředpokládáme-li či nevíme-li, že ani, či ne – Nevěříš mi? – dotaz bez předpokladů.
  3. Přinesl jsi mi to? – konkrétní dotaz – bez předpokladu. – Nepřinesl jsi mi to (už)? – předpokládám, že ano.

4.Není to maso už uvařené – domníváme se, že by mohlo být nebo že už je uvařené.

Ještě příklad z učebnice – Vl. Šmilauer, Novočeská skladba

Chystáme se s manželkou do divadla a zjišťujeme, zda máme s sebou vše potřebné, mj. také drobné na program. Zjistíme při tom, že u sebe máme pouze stokorunu (stokoruny), a tak chceme vědět, zda drobné má, nebo nemá naše manželka. V této situaci položíme otázku: Máš nějaké drobné? Budeme je potřebovat na program. Nebo: Máš nějaké drobné, abychom si mohli koupit program? V tomto případě, nepředpokládáme-li kladnou ani zápornou odpověď, užijeme jistě spíše kladné formy.

Jinak tomu bude, budeme-li totéž zjišťovat až tehdy, požádáme-li v divadle o program a zjistíme, že u sebe drobné nemáme; v takové situaci naopak užijeme spíše záporné otázky: Evo, nemáš drobné? Já mám jen stokorunu a paní nemá nazpátek. V tomto případě budeme totiž s nadějí očekávat kladnou odpověď

Závěr:
Záporné formy otázky bychom měli užívat v těchto případech:

1. Navrhujeme-li někomu něco: Nepůjdeme dnes do kina?
2.. Vybízíme-li někoho k něčemu: Nezůstanete ještě chvíli?
3. Předpokládáme-li, že obsah dotazu platí: Není to maso už vařené?
4. Předpokládáme-li, že obsah dotazu neplatí: Nevěříte mi?
5. Ptáme-li se na to, co mohlo, ale nemuselo být vykonáno: Nedošel jsi nakoupit?
6. Vyjadřujeme-li obavu z možného uskutečnění děje: Neřekl jsi mi to? "

Agneta

No to je čeština, že. Jediná řeč na světě, kde to tak je:DDD

Frogman

Agnet: No že jo… :DDDD
Vzhledem k tomu, jak je čeština bohatý a složitý jazyk, si stále myslím, že je to jeden z nejtěžších jazyků. No, ale zase jak pro koho, jsou národy, které mají trošku blíž k češtině, tak ty by s tím neměly mít moc problém, zase na druhou stranu například Čína je na tom o dost hůř… :DDDDDD