Kepler

Jak je to se zákazem stání?

Pokud si pamatuju dobře, je tam možno zastavit po dobu potřebnou k nástupu a výstupu osob, vyložení a naložení nákladu apod. A co když ta doba dosahuje i několika hodin? Celkem běžně se to děje v místě nedaleko mého bydliště, kde to výrazně komplikuje dopravu, ba dokonce je to nebezpečné, protože to místo je cca 10 m před křižovatkou a řidiči tam musí do protisměru.

Nejlepší odpověď
Edison

Je to tam porád stejně:

Zákon č. 361/2000 Sb. Zákon o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů

ČÁST PRVNÍ
ZÁKON O PROVOZU NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH

HLAVA I
ÚVODNÍ USTANOVENÍ

§ 2
Vymezení základních pojmů

Pro účely tohoto zákona

  1. zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu,

Samozřejmě je otázkou, jak to řidič zdůvodní.

Další odpovědi
aliendrone

ZASTAVENÍ je uvedení vozidla do klidu potřebnou k nástupu/výstupu osob či naložení/vyložení nákladu. Když budeš vykládat náklaďák třeba 3 hodiny, je to pořád ZASTAVENÍ. STÁNÍ je uvedení vozidla do klidu nad rámec zastavení. Třeba na 2 minuty „zastavíš“ u trafiky a chceš si koupit cigára – to už je STÁNÍ.

Chápu ale, že tě problematika zajímá, protože v tvém případě „zákaz STÁNÍ“ by se rovnal principiálně existenční likvidaci. ;) :D :D

cukrar

Zákon ocitovali kolegové správně. Pokud budete skládat, či nakládat, stojíte potřebnou dobu, Ani minutu navíc. Potřebná doba na složení není a nemůže být určena žádným předpisem.

Takže skládání plných cihel, třeba 8 hodin.

zden28

Složení nákladu na poz. komunikaci jen tehdy, nelze-li to provést jinde (třeba v boční ulici). Především: Policista nemůže donutit řidiče zaplatit pokutu. Zaplatí-li řidič, tím uzná svou vinu a nelze to vrátit. Jestliže řidič platbu odmítne, předá se věc do správního řízení. Máme-li pádný důvod, který by měl být uznán – ale to může být jako hození korunou :-/. Pak už je další možností soud.

Edison

Ještě si všimni důležitého kouzelného slůvka „neprodlenému“. To si lze vysvětlit tak, že jen po dobu právě probíhající manipulace s nákladem, nebo právě probíhajícímu nastupování nebo vystupování. Tedy nemyslím, že si tam někdo postaví auťák a pak půl dne čeká, až si na chodník někdo něco navozí. Ale zde jde už o právní fabulaci.

Kazatel

Odpověz si sám, pokud vezeš něhaký náklad, třeba rozloženou skříň z Ikei, máš nárok to vyložit a zanést domů, nebo to máš nechat ležet na ulici a odjet hledat místo k zaparkování? On by ten náklad na té ulici asi nemusel vydržet.

Kepler

Jasně, ale majitel hospody si nechal přivézt náklaďákem několik kubíků dřeva na topení a NEPRODLENĚ to skládal nejmíň tři hodiny, i když makali jako Bulhaři. To už se skoro rovnalo stání. Řidiči byli nasraní jak latrína a tvořily se kolony…

Edison

Njn… To by asi řidit obhájil. Nedá se svítit. Možná by stálo za zvážení, jestli neměli vozidlo označit jako překážku a oznámit dle zákona.