Savier

Jak je možné, že se někdo jako Václav Havel dostal k moci?

Nejlepší odpověď
Dochy

Ale on se nedostal k moci. U nás je prezident víceméně protokolární funkce. Víceméně má možnost usměrňovat kulturu a má právo a povinnost nás reprezentovat mezinárodně. Obě tyto funkce myslím plnil. Rozhodně lépe než ti předcházející a podle mně lépe než ti co přišli po něm. OK, Klaus ještě jakžtakž reprezentovat dokázal, M.Z. nám podle mně dělal jen ostudu.

A jak se tam dostal? Nejdřív byl dosazen aktuální vládou a poté volbou potvrzen;-)

Další odpovědi
elkon

Nedostal se k moci, ale do funkce. Pomohli mu k tomu jeho kamarádi a kamarádi jejich kamarádů na západě. V té rozhárané době bylo možné vše.

da ny

Jak je odněkud silná finanční a mocenská podpora,
přidá se „důvěra lidu“, ve volbách, je možné vše.
Stal se tváří, hlavou OF.
Později hlavou státu, prezidentem (díky podpoře komunistů).
:Samet", proběhl za spolupráce komunistů (Adamec).

Půdu připravil "důvěřivý " M. Gorbačov, společně s USA.

První, porevoluční vláda, byla plná komunistů a b „bývalých“ komunistů.
Odborníků (kteří byli požádáni), protože, nikdo jiný to tehdy neuměl.

„První vláda Mariána Čalfy, označovaná též vláda národního porozumění,…“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Prvn%C3%AD_vl%C3%A1da­_Mari%C3%A1na_%­C4%8Calfy
Komárek, Pitra, Číč, Dlouhý, Barčák (po něm, s povděkem „hrábla“ Amerika/USA),
Pinc. Sůva, Podlena (všichni KSČ).

„Druhá vláda Mariána Čalfy, označovaná též vláda národní oběti[1..“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Druh%C3%A1_vl%C3%A1da­_Mari%C3%A1na_%­C4%8Calfy

Drap

Jak vidíš, tak je to lehce možné.

Kelt

Takový někdo byl i Hitler a mnoho jiných. Podstatné jsou doba, místo, čas a další podmínky. Neumím číst tvé myšlenky, takže bys to měl rozvést, co máš na mysli.

Ametyst

Nejlépe na to umí odpovědět Petr Cibulka, disident a politický vězeň, kterého komunistický režim propustil až 26. listopadu 1989. Na rozdíl od šampaňského socialisty Havla, podporovaného Západem, měl Cibulka ze života peklo.
Oprava: 26.listopadu 1989 bylo proti Petru Cibulkovi pouze zrušeno trestní stíhání. Byl ale ještě 10 dní po tom slavném 17.listopadu ve vězení.

plebs

Hele Savi po diskuzi starý štamgast ovšem měl již tři pivka odpověděl, byla tajná dohoda mezi komunisty a revolucionáři parlament zvolí Havla a komunisti nebudou potrestáni, tak se stalo komunistický parlament zvolil Havla a většina rudochů začala zahazovat rudé knížky a byla výborná startovní čára při budování kapitalismu jak v podnikání tak v politice pouze ex komunisti, veksláci přídržtaškové a podobné odrůdy měli na start známosti a částečný kapitál.
Později bylo několik rudochů stíháno ovšem již si nepamatuje údajně 10–20 kousků mezitím ale jich řada prolétla komínem.
A já dodám rok 1938, 1948, 1968 a 1989 máme snahu pořád se na něco vymlouvat, že se to trochu nepovedlo pro obraz slušného prostého lidu.

Pepa25

Velmi podrobně je to popsáno na Wikipedii: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Volba_prezi­denta_%C4%8Ces­koslovenska_1989

Stručně: byl navržen na funkci prezidenta Občanským fórem. V rámci OF patřil mezi zakladatele – sepsal úvodní prohlášení pro založení v Činoherním klubu 19.11.1989. Viz hedlo https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ob%C4%8Dan­sk%C3%A9_f%C3%B3rum#Vznik

Zdroj: https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Volba_prezi­denta_%C4%8Ces­koslovenska_1989

Arcimozek

Korupce

EKSOT123

Zdá se to opravdu zvláštní. Hitler, a většina jiných guru se dostali k moci postupným budováním pozice, příp. i revolucí. Za normálních okolností se prezident volí ve volbách. Havel byl pro 99,999 % lidí neznámý a ze zcela jiného tábora než stávající vláda. Na první pohled se zdá, že na komunisty nebyl vyvíjen žádný pořádný tlak, aby je to mohlo přimět k odstoupení. Ale na druhou stranu komunisti už nedostávali takovou podporu Ruska, kde už byl tehdy nějaký čas Gorbačov. Navíc jsme se vezli na vlně revolucí probíhajících ve všech okolních zemích. Věřím, že to vše bylo plodem zasvěcení Ruska Panně Marii Janem Pavlem II, jsou o tom pěkné knížky. Hlavním nátlakem na naše komunisty jistě byly demonstrace lidí, pokračovat ve stávající politice bylo neudržitelné. Také v televizním klubu mladých a některých jiných pořadech to vřelo již dlouho před revolucí. Ve hře bylo několik více či méně komunistických kandidátů na prezidenta a Havel byl asi jediný z úplně jiného tábora. Přesto není pravděpodobné, že by ho komunisti nechali jen tak, bez nějakého revanše na oplátku. Cena za samet, zřejmě akceptovatelná, lidské životy mají svou cenu a navíc národ asi nebyl do té míry vyzrálý, aby se zmohl na něco ostřejšího. Komunisti tenkrát měli nejlepší hospodářský přehled a nějaký kapitál pro start do nové éry. To je jasné.
O Havlovi koluje jednak spousta pochval, ale i kritiky nebo pomluv. Úplně čistý nemohl být, ale chci věřit, že to nebylo tak zlé, že se snažil vybojovat co bylo v dané situaci reálné. Musel bych se o to víc zajímat, což mám někdy v plánu. Vím, že existují různé výstražné signály, např. v podobě rozčarování a kritiky Karla Kryla vůči Havlovi a posametové politice.

Ametyst

„Studenti svrhli komunismus? Pane redaktore…“ https://www.y­outube.com/wat­ch?v=YswUpANVS34

EKSOT123

Ametyst, nemám moc přehled, ale schválně jsem si pustil video s Cibulkou. Možná se snaží být spravedlivý, ale je těžce nemocný.
https://www.y­outube.com/wat­ch?v=hkOsJwpz0og

Pepa25

Jinak nejsem vůbec zvědavý, jaké hovadiny se tu opět dočtu, když Sametová revoluce je plná konspirací a nemalá část pamětníků trpí ztrátou paměti: viz otázka, kdy jsem pochopil ,že nemá smysl se ptát na popis historické události nikoho jiného než historika: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-si-nekteri-lide-mysli-ze-byl-17-listopad-1989-predem-pripravenou-akci

Pepa25

Ametyst: Petr Cibulka nebyl ve vedení OF (byl v Brně), tak těžko k tomu něco řekne. Navíc sám popisuje ve svém životopise https://web.ar­chive.org/web/200607­21033210/http://www­.cibulka.net/pe­tr/view.php?cis­loclanku=2005062602 že se velmi brzy s ostatními pohádal, že jsou málo radikální a z OF odešel (nebyl jediný, tehdy probíhal konflikt mezi disidenty-antikomunisty a disidenty-bývalými komunisty, kteří se stali disidenty až po r. 1968 a vůbec spor o formu „vypořádání se z minulostí“ …)

Pepa25

Dochy: Havel nebyl nikdy nikam dosazen! Poté, co 10.12.1989 ab­dikoval Husák, tak se řešilo, koho za OF navrhnout. Ve hře byli Dubček nebo Havel. Navržen byl Havel a dne 29. prosince 1989 proběhla volba prezidenta V. Havla.

Dochy

OK, moje chyba, dík.

jirka F

Prosím o upřesnění otázky. Takhle to vypadá jako by jsi na něj nadával že se vůbec dostal k moci.