Avatar uživatele
Tom.Noddy

Jak absolutnímu lajkovi vysvětlit pojmy ISO, clona a čas expozice při fotografování..

..při jakých světelných podmínkách jak a co nastavit apod.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? tom004, suaeda, fcoop před 4521 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
mosoj

Tot je mimo možnosti stručné odpovědi.
Možno studovat zde :

http://fotoro­man.cz/techni­ques2/exposure_ba­sic.htm

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Drap

ISO – citlivost matzeriálu, clona- jak moc se otevře otvor v objektivu ,m čas – na jak dlouho se otevře závěrka komory. Vypisování jednotlivých případů je na dlouho doporučuji jakoukoli klnihu pro fotografi začátečníky.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Základní pojmy a vztahy máš v odkazu.

http://www.pa­ladix.cz/clan­ky/vztah-mezi-clonou-casem-a-citlivosti-filmu.html

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
suaeda

Prakticky se clona a čas při fotografování dá snadno vysvětlit na staré zrcadlovce. Stačí otevřít zadní kryt a dívat se zezadu do objektivu. Nyní stačí provádět různé nastavení jak clony tak času a pozorovat jak se zvětšuje (zmenšuje) clona a jak rychle pracuje závěrka foťáku při různém nastavení času.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
hawranek

Dlouho a těžko. Znám z vlastní zkušenosti z pozice laika (blba, kterýmu se to někdo snaží vysvětlit). ISO jsem pochopila. Clonu jsem pochopila v okamžiku,kdy mi to bylo vysvětleno s příkladem kýblu s vodou- http://www.tem­nakomora.cz/mo­dules.php?name=New­s&file=article&sid=7. Doporučuji přečíst všechny díly- je jich pět a platí to jak pro klasický film, tak pro digitál…Když jsem to z toho pochopila já tak už to pochopí každej 😁

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Johny_r

Nejlíp na příkladech s foťákem v ruce, ale v principu to není nic složitého. Vždy jde o to, že spolu všechny tyto parametry souvisí a chceme-li sledovat účinek změny jednoho z nich, musí ty zbylé dva zůstat nastavené stejně.

Clona – velikost díry, kterou prochází světlo do foťáku. Větší díra (=menší číslo) = za stejnou dobu projde víc světla → fotka bude světlejší.

Čas – doba, po kterou světlo prochází do foťáku (skrz clonu). Čím delší, tím víc světla stihne projít (při stejném nastavení clony) → fotka bude světlejší.

ISO = citlivost. Čím větší citlivost, tím méně světla stačí k vytvoření stejně světlého obrázku. Tedy opět vyšší ISO → světlejší fotka (při stejném nastavení clony a času).

Dále je třeba upozornit:

  • nastavení clony souvisí s hloubkou ostrosti (menší díra = větší číslo = větší hloubka ostrosti)
  • nastavení času souvisí s pohybem (při příliš dlouhém času dojde k rozmazání pohybujících se objektů na fotce a/nebo k roztřesení fotky)
  • citlivost ovlivňuje obrazovou kvalitu výsledné fotky (zrnitost) – čím vyšší ISO, tím zrnitější fotky. ISO je tedy dobré zvyšovat až v momentě, kdy nejde kýženého výsledku dosáhnout jinými prostředky (clona, čas, použití stativu atd.)

Z toho tedy vyplývá:

  • Chceme-li vytvořit stejně světlou fotku s větší hloubkou ostrosti (menší dírou = vyšším clonovým číslem), musíme prodloužit čas nebo zvýšit citlivost.
  • Chceme-li na fotce rozmazat pohybující se objekt (jedoucí auto, tekoucí vodu atd.) musíme prodloužit čas, což by ale vytvořilo příliš světlý snímek (takže musíme více zaclonit (menší díra, větší číslo) nebo snížit citlivost.
  • Chceme-li pěkné málo zrnité fotky z temného interiéru, musíme otevřít clonu a/nebo nastavit dlouhý čas. Příliš dlouhý čas, ale už neudržíme v ruce a budeme muset foťák někam postavit (nejlépe na stativ).

Snad je to teď jasnější.

před 4458 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek