tomasstir325

Jak ovlivňuje velikost objektivu výsledné foto?

Doplňuji:
Např. šířka objektivu a čoček v něm.

Nejlepší odpověď
Hamon

A co je podle tebe velikost objektivu?

Další odpovědi
Lamalam

Pokud pojmem „velikost“ objektivu myslíš ohniskovpou vzdálenost, tak různá ohniska ovlivňují zorný úhel a hloubku ostrosti. Pokud myslíš fyzickou velikost objektivu, tak se dá předpokládat, že větší objektiv ve srovnání s menším objektivem stejné ohniskové vzdálenosti, může být sestrojen z více optických členů a mohl by tedy mít poněkud lepší kresbu a nebo by mohl mít lepší světelnost.

mosoj

Nijak. Výsledný soubor je tak velký jak ho nastavíš ve foťáku. Kdyby jsi měl třeba Hubla !!

Dotaz na nic. Evidentně se se v tom nevyznáš.

Emefej

Větší průměr čoček objektivu může(ale nutně nemusí), poskytovat lepší světelnost. Větší počet optických členů může také znamenat lepší korekci zobrazovacích vad.

Fyzik

Čím větší, tím složitější pravděpodobně bude kostrukce, a tím možná lepší. Setové objektivy (tj. ty nejzákladnější) jsou docela malé, ale jsou i dobré objektivy, co jsou miniaturní, např. pancake objektivy. Pak je např. kategorie tzn. padesátek, které se snaží dosáhnout co nejlepší světelnosti. Tam platí, že ty nejlepší objektivy jsou největší. Dále ještě dodám, že větší čip vyžaduje větší optickou soustavu, proto např. zrcadlovky Olympus s malým snímačem měly ve srovnání s full-frame Canony stejné objektivy mnohem menší.

anonym

Zkus ten dotaz upřesnit – není totiž jasné, na co se ptáš.
😉
Předpokládám, že vztah mezi ohniskovou délkou objektivu a přiblížením (a zorným úhlem) je ti jasný.
___
Obecně – objektivy s ohniskovou délkou okolo 50 mm (tzv. normální – při přepočtu na 35mm) zobrazují tak, jak objekty vnímá lidské oko – nedeformují obraz.
Objektivy ´kratší´ (širokoúhlé) deformují perspektivu – zakřivují přímky (čím dále od středu obrazu, tím více), ´prohlubují´ obraz (zejména blízké objekty).
Objektivy delší (teleobjektivy) – ´zplošťují´ obraz (zejména u vzdálených objektů).

Doplňuji:
Průměr čoček je jedním z faktorů, které ovlivňují světelnost objektivu (tedy nejmenší nastavitelnou clonu) a omezují (při stejné konstrukci objektivu) ´krajové´ vady objektivu.

lukas.zmizik

tazatel tím asi myslel, že když vidí někoho se zrcadlovkou nebo profíka, tak si řekl, že má velký objektiv oproti jeho kompaktu a tím pádem to musí dělat pěkné fotky…

…no především jde o to, že zrcadlovky mívají větší rozměr čipu nežli kompakt, proto je potřeba větší průměr objektivu…

a délka objektivu, přesněji řečeno délka ohniska určuje pouze zorný úhel…objektiv kompaktu se taky při „zoomování“ vysouvá ven…

klob1

Velice mnoho,jednak záleží na kvalitě a pak i možného zvětšení.Objek­tiv,ovlivní i zoom(přiblížení i oddálení)Tak jak to umí manuální objektiv,je kvalitní,pokud je digitální,tak už to není pak kvalitní.Není nad to míti,klasické objektivy s možností rozšíření.Digitální umí maximum 5Mpix,více neexistuje anikdo nevyrobil,to je jen na papírech.zatím s enikomu nepovedlo vyrobit microship,který by uměl více jak 5Mpix.kdo tvrdí,že je nebo má více je buď hloupý nebo lže.A to co se udává ,že má více napsat může cokoliv,je to jen obchodní tah apřehnané parametry,které nejsou.Sice to udájí výrobci,ale to výrobce žádný součástek neuvede,když to nevyrobí ani více zatím není možné to vyrábět.byli jsme právě na školení výrobců,kteří dělají součástky a Shipy různé,ale žádný by se neodvážil tvrdit,že vyrobí více jak 5 Mpix.takže je jasné,že není možné apk mít foťák nebo Kameru s více jak 5Mpix.
Ale každý zkušený fotograf nebo Kameraman,řekne,že nejlepší je klasický obyčejný,ale za to kvalitní objektiv.Je to stále to nejlepší co bylo vyrobené a vymyšlené zatím.Ty digitální ještě nejsou na úrovni toho klasického a velice dlouho nebudou.Vím,vývoj jde dopředu..Tak třeba se to změní,ale hned jen tak ne..
A mnoho ten objektiv ovlivní,je to znát někdy i laik to pozná..takže jestli se někdo rozmýšlí,jestli lepší objektiv a horší foťák nebo pak horší objektiv a jako lepší foťák,tak volit ten objektiv,ten dělá na fotu nejvíce..tedy záleží co se chce fotit a jak mnoho..
Doplňuji:
také záleží na světle a osvícení foceného objektu,to také pak mnoho ovlivní výslednou fotografii..a jak umí mašinka pracovatse všemi okolními vlivy..pozor i na šustot obrazu..někdy se i může objevit proudění tepla ve vzduchu.

Lamalam

klob1 – četla jsem tvou odpověď asi pětkrát a stále nechápu, co jsi vlastně chtěla k problematice objektivů říci.

lukas.zmizik

nechápu, jak je tedy možné, že moje zrcadlovka, která má tedy zaručeně 5 mpx a rozhodně né víc, umí vyfotit snímek s rozlišením 3504*2336 pixelů…zbytek bez komentáře

Emefej

Je to proto, že tvůj aparát nemá ship, jak je uvedeno v tom skvělém příspěvku, ale má asi čip, a to bude asi něco jiného. A hlavně pozor na šustot!

mosoj

Teď jsem si to přečetl. Co na to říct. Takového člověka nelze přesvědčit ( není schopen problém pochopit). Když může překladač překládat šum jako „hluk“
a expozici a jako "střílení tak halt ať si někdo při fotografování zašustí !!