Karelcz

Existuje foťák, který vyfotí obraz tak, jak to vidí lidské oko?

Měl jsem v ruce nějaký „levnější“ za 3500 Kč a bylo to strašný. Musel jsem ho různě otáčet aby to fotilo více světle a ne moc tmavě a stejně to vyfotilo jinak, než jsem to viděl…

Nevyznám se v těch parametrech ale je možné koupit nějaký foťák, které když postavím někam a udělám fotku, tak to bude vypadat přesně tak, jako to vidím okem? Tedy světlé to bude jak má, stíny budou jak mají atd. I na telefonu pořád musím spekulovat jak ho otočit aby to nebylo moc tmavé apod. Prostě chci to vyfotit a hotovo. Aby to vypadalo tak jak to vidím.
To samé za šera, fotí to strašně tmavě a okem to vidím lépe. S bleskem zase moc světle…

A co na to má vliv? Hádám že asi „světlost“. Je to vůbec technologicky možné? Dík.

Nejlepší odpověď
Minas

Kup si zrcadlovku. Pro začátek ej ideální tkaová 700D od canonu, měl jsem jí, je fajn. Největší podíl na tom má objektiv, jestli je pevný a nebo zoom, pokud je pevný, má velkou svítivost a zoom menčí. Dále tu hraje roli čas, ISO a zesvětlení, čím vyšší čas tím světlejší fotka myslím že aktuální maximum je 30" tedy 30sekund se nic nesmí pohnout, jinak je to rozmázlé a minimum je asi 4000/1 tedy naprosto tmavý, ale vyfotí hned, dá se to lehce nastavovat. ISO je více méně levnější zesvětlení, ale nežere čas, ale dělá šum. Do 800 je to ok, ale pak je to hrozně šumivý a pak mušeš nastavit ve fotáku ještě světlost, když fotíš slunce automaticky se ti stáhne dolů, ale když fotíš černý objekt, rozsvítí se. Snad to pomohlo, pokud máš otázku, tak mi napiš

Další odpovědi
gecco

…„Musel jsem ho různě otáčet“… – tedy zřejmě nějaký levný automat…
…„I na telefonu pořád musím spekulovat“… – telefon není foťák…
😉
Jasně, že existují foťáky, které ti umožní scénu nasnímat přesně, jak si určíš…
Ale jednak nejde o ty nejlevnější foťáky (i když jejich prodejci a výrobci tvrdí leccos) a taky především ty musíš vědět, jak co fotit a jak to na tom foťáku nstavit…
😉
Takže v první řadě si nastuduj teorii (ať aspoň víš, co lze), pak si pořiď foťák, který má manuální režimy a ty se nauč používat.

Klaproth

Minas, pobavil jsi mě.

mosoj

No, uzavřel jsi to ke své škodě. Zrcadlovka tě nespasí, byť si všichni myslí že ano. Jednak se nauč teorii a nespoléhej se na automat. Pořiď si foťák který má Live View ( mají ho hlavně kompakty , nyní již i zrcadlovky)a hlavně živý histogram. Pak se ještě ten histogram nauč číst.

Lamalam

Uzavřel to, protože mu vyčerpávající a odborná odpověď od Minase stačila.

mosoj

Minas ? bez komentáře !! Žádný nelze vymyslet.

mosoj

Foťák to vyfotí tak jak to vidí on. Lidské oko to musí opravit , pokud to chceš jinak.