Shizuka

Jakou zrcadlovku by jste doporučily ?

Budu mít narozeniny a přála bych si zrcadlovku protože moc ráda fotím kdysi jsem měla sony alpha a230 tuším O.o … a strašně mi vyhovoval do té doby než mi ho vesele ukradly před nosem a policie se jen koukala :3
Ale nejsem si jistá jestli si koupit zase tenhle nebo lepší… chci převážně fotit strašné detaily jako třeba kytky s blízka atd.. ale ten můj to taky uměl dost dobře :3… tak nevím poradil by mi někdo nějaký lepší nebo je lepši si koupit ten co jsem měla kdysi ?
Doplňuji:
Právě jsem se koukala že ten sony alpha a230 ani už není v prodeji ani na alze ani není nikde na heurece :/
Q_Q fufuu

Nejlepší odpověď
Lamalam

Pro focení detailů je mnohem důležitější objektiv než samotný fotoaparát. Já bych v tvé situaci koupila libovolnou zrcadlovku osvědčené značky, klidně i levnější model, a k tomu kvalitní makro objektiv.

Další odpovědi
Emefej

Jak už bylo řečeno, pro fotografování makra je nedůležitější vhodný objektiv. Foťák si k němu kup podle vkusu a podle toho, jak ti padne do ruky, jednotlivé modely se v zásadních věcech moc neliší.

Nespi, máš v tom poněkud zmatek. Nikon D300 je celokovový poloprofesionální aparát pro náročné použití, nikoliv pro amatéra. Je odvozen od profi D3, s plastovou D3000 nemá nic společného. Makro objektivy nemají menší ohniskovou vzdálenost, spíše naopak. Od normálních skel se liší menší zaostřovací vzdáleností, nikoliv ohniskem.

Hlada

Souhlasím s názorem, že foťáky této kategorie se od sebe příliš neliší, takže je jedno, co koupíš. Neobával bych se ani nákupu z druhé ruky. Jestli si budeš kupovat makro objektiv, dal bych přednost Nikonu, protože objektivy stejné kvality k němu jsou levnější, než např. ke Canonu. Jinak místo něj můžeš pro začátek používat mezikroužky.

Nespi

Přítelkyně má Nikon D300 (http://www.ob­chody24.cz/fo­toaparat-zrcad-nikon-d3000-18-55-af-s-dx-55-200-af-s-dx-vr) a je s ním maximálně spokojená. Párkrát jsem si ho půjčil a taky můžu doporučit. Pro začátečníka je to dobrá zrcadlovka (stejně jako i novější typy z řady 3000 od Nikonu). I s těmi základními objektivy se dá chvíli vystačit (mají špatnou světelnost, takže v šeru už tak dobře nefotí), ale jak už bylo řečeno pro focení detailů potřebuješ makro objektiv (má menší minimální ohniskovou vzdálenost). Zvlášť pokud se tomu chceš věnovat trochu více, tak makro objektiv časem potřebovat budeš. :)

Ještě bych možná řekl, že Sony foťáky jsou spíše hezké po stránce designu, ale jinak je na focení lepší mít nějakou osvědčenou specializovanou značku (Nikon, Canon, Pentax…).

jidoskocil

Souhlasím s předchozím – důležitější než foťák je u zrcadlovky objektiv. Ze zásady bych ovšem volil mezi Nikon a Canon a to podle toho, jak moc máš ráda, když ti do focení „kecá elektronika.“ Nikon si z mých zkušeností vždy elektronicky přidá něco víc, než Canon – samozřejmě u digi se tomuto jevu nevyvaruješ nikdy – a fotky mohou vypadat uměleji, což samozřejmě občas není na škodu. Na druhou stranu Nikon používá více fotografů fotících profesionálně 😁