MacChill

Co to znamená focení na „dlouhý čas“?

Co to znamená a jak se to dělá?

Nejlepší odpověď
Terryle

Na dlouhej čas expozice fotíš buď ve špatnejch světelnejch podmínkách, nebo když chceš na fotku dostat náznak pohybu rozmazáním. Znamená to, že závěrka foťáku je otevřená delší dobu než normálně – takže na snímač/film dopadne větší množství světla. Proto se tím „vyrovnávají“ špatný světelný podmínky. Ale zároveň se ti pohybující objekty za delší dobu víc pohnou, takže z nich můžeš mít rozmazaný fleky. Pokud to je cílem, je to super, ale pokud chceš fotku ostrou, je to problém. Navíc musíš mít u focení na dlouhý časy buď hodně pevnou ruku, nebo stativ a ideálně i dálkovou spoušť.

Dělá se to nastavením. Ideální je fotit na plně manuální režim (na většině foťáků M), kde si nastavuješ jak čas expozice, tak clonu a ISO. Pak jsou režimy, kde nastavuješ prioritu času (T nebo Tv), ale foťák pak má tendence to „vyrovnat“ jinde – na cloně a ISU, takže se tam ve výsledku to prodloužení času tolik neprojeví. Když si chceš hrát s časem, tak má nejlepší výsledky čistě manuální režim…

Další odpovědi
jennysh

dlouhý čas použijete v případě, kdy chcete použít velkou clonu (požadujete velkou hloubku ostrosti), anebo v případě, kdy si to žádá váš fotografický záměr (např. fotografovaní řeky s fotoaparátem na stativu, kdy dlouhý čas rozmaže tekoucí vodu do jemných pruhů).

Zdroj: www.difoto.cz

mosoj

Všichni mají pravdu, ale podle otázky typuji, že vám není jasné co vůbec je dlouhý čas. K správně exponovanému snímku potřebujeme správné množství světla. Kolik ho potřebujeme udává citlovost v ISO.
Čím větší ISO nastavímë tím méně světla potřebujeme. Čím nižší ISO nastavíme tím více světla potřebujeme.

Množství světla dopadajícího na snímač ( dříve film) se reguluje dvěma parametry.
Clonou ( mnění nám velikost otvoru v objektivu) a časem kdy je tato díra otevřená ( o to stará závěrka). Právě doba kdy je závěrka otevřená se nazývá časem.
Čas muže být různý a vyjadřuje se v sekundách
a jejích zlomcích. Čas 1/100 ( 1/200, 1/1000, 1/25, 1 10 atd.) znamená že závěrka je otevřena jednu setinu vteřiny. Kde začíná pojem dlouhý čas se nedá přesně určit a vyplývá to ze situace. 1/10 je delší čas než 1/25. Dobře vybavené foťáky mají i velmi dlouhé časy třeba až 15 sec. Tyto časy se používají pro snímky v noci a je zapotřebí fotit ze stativu. U foťáku se stabilizaci udrží ten co se mu neklepou ruce ostré snímky i při 1/10 .
Ne všechny foťáky dovolují individuelně nastavovat čas a clonu. Pokud máte nějaký jednoduší fotoaparát tak u něj kombinace času a clony nastavuje automatika a uživatel se o nic nestará jenom mačká.
Pro to aby jste si mohl nastavivat čas nebo clonu musí mít foťák režim priority clony, priority času nebo úplný manuál.

tom004

Klasické fotoaparáty měli časy,krteré se na nich rovnou nastavili podle stupnice. Nejdelší čas o kterém se říkalo,že jde udržet,fotit bez stativu,tzv. z ruky byla 1/30 sec. Potom se dalo fotit nastavením symbolu B,což znamenalo,že objektiv zůstal otevřený po dobu,která byla potřebná k pořízení,většinou statického záběru.Potřebný čas byl závislý nejenom na době snímání a množství světla,ale i na citlivosti filmu,který byl ve fotoaparátu.V tomto případě byl fotoaparát umístěn na stativu. Bylo možné pořídit třeba snímek noční oblohy,kde otáčení země způsobilo,že hvězdy za sebou nechali světelnou stopu,jako např. kometa. A samozřejmě se dali dělat různé jiné, jakoby trikové snímky. Tomu se říkalo fotit na „dlouhý čas“,nebo použít dlouhou expozici.