Avatar uživatele
Pokročilý

Hlavní pracovní poměr

Pracuji na 4 hodiny(zkrácený úvazek) a naskytla se mi další práce taky na 4 hodiny,je to dlouhodobý zástup za mateřskou na 4 roky.Musí můj hlavní zaměstnavatel vědět o další práci a má právo požadovat moje výplatní pásky od druhého zaměstnavatele?
Doplňuji:
A ještě - daňové přiznání si podávám sama u Finančního úřadu.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Odpoveď byla označena jako užitečná
Avatar uživatele
Zlatý

Zaměstnavatel by o tom měl vědět a dát k tomu souhlas. Právo požadovat výplatní pásky z jiného zaměstnání nemá.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele

Pokud jde o hlavní pracovní poměr, tak zaměstnavatel má právo o něm vědět . Je to třeba i kvůli zdanění. Výplatní pásky zaměstnavateli rozhodně předkládat nebudete, nemá právo je po Vás žádat. Po skončení letošního roku Vám 2. zaměstnavatel vystaví doklad k zúčtování daně z příjmu ze závislé činnosti, tento doklad předáte zaměstnavateli, který je Vaším hlavním zaměstnavatelem a jeho účetní Vám spočítá daň a zúčtuje zálohy.
Doplňuji:
Pokud si DP podáváte sama, tak Vám budou muset vystavit potvrzení o příjmu oba zaměstnavatelé. Vy potom do přiznání uvedete součet hodnot z obou pracovních poměrů.


Avatar uživatele
Stříbrný

Pokud je druhá práce stejného druhu jako vaše první práce, musí o ni váš zaměstnavatel vědět a udělit vám souhlas. Jde o to, že vy zkušenosti, které získáte u prvního zaměstnavatele (např. i různá školení placené zaměstnavatelem) využijete u druhého.
Jinak jak říká očko, o druhém zaměstnání by měl vědět jen toliko, co se týče daní. Naopak druhý zaměstnavatel by měl vědět o prvním poměrně dost, jelikož se na vás žádné úlevy nevztahují. Daně, exekuce atd.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

ivzez

Zaměstnavatel sice o dalším zaměstnání informován být nemusí, ale pokud o něm vědět bude, a doložíte-li, že zdravotní pojištění hradíte i z druhého zaměstnání, nebude Vám muset dopočítávat a platit zdravotní pojištění do výše minimální mzdy.

Jedině v případě, že by druhý (nový) zaměstnavatel působil ve stejném oboru jako zaměstnavatel stávající, byste novou smlouvu mohla uzavřít po písemném souhlasu stávajícího (prvního) zaměstnavatele.

Viz zákoník práce, § 304:
http://business.center.cz/…

___
Připomínám, že prohlášení k dani můžete mít podepsáno pouze u jednoho zaměstnavatele. Doporučuji je podepsat u zaměstnavatele, u kterého je nižší výdělek (aby i z výdělku do 5.000 Kč odváděl zálohovou daň).

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.