dva různí zaměstnavatelé

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat: chtěla bych při svém současném zaměstnání nastoupit ještě do zaměstnání druhého. Jak bych to měla udělat se zápočtovým listem a kdo by v tom případě platil SP a ZP.
Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Kami

Do druhého zaměsnání můžete nastoupit jako vedlejší pracovní poměr ale pouze na poloviční úvazek SP a ZP platí zaměstnavatel

Janulka

Myslím, že to nemusí být nutně jako na poloviční úvazek, lze pracovat „na dohodu“ s tím, že třeba neodpracuješ více než dohodnutý počet hodin za měsíc/rok. Sociální a zdravotní pojištění ti platí ten „hlavní“ zaměstnavatel.

standa

Tato otázka má 3 nezávislé části:

  1. souběh zaměstnavatelů
  2. zápočtový list
  3. placení spociálního azdravotního pojištění

ad a)
existují různé kombinace souběhu dvou a více zaměstnavatelů, resp. dvou a více příjmů od těchto zaměstnavatelů, nap­ř.

  1. zaměstnavatel A = hlavní prac.poměr, kde se zpravidla podepisuje tzv. růžové prohlášení
  2. zaměstnavatel B = vedlejší prac.poměr, který má charakter jako u A, ale je na menší počet hodin (i když nic nebrání, abyste souběžně pracovala u dvou zaměstnavatelů na plný prac.úvazek…, těch 40 hod./týdně se dá teoreticky zmáknout u obou), u B byste neměla podepsané růžové prohlášení, tzn. nemohla byste zde uplatňovat daňové slevy
  3. se zaměstnavatel B a C a D… máte uzavřeny např. Dohody o provedení práce (doporučuji, aby příjem z těchto Dohod nepřekročil měsíčně 5.000 Kč brutto = 4.250 Kč netto)
  4. další kombinace jsou tehdy, když byste byla osvč (měla byste živnost)…, což v tuto chvíli nebudeme řešit

ad b) zápočtový list vystavuje vždy předchozí zaměstnavatel pro potřeby vašeho nového zaměstnavatele…, a klidně se může stát, že vašemu novému zaměstnavateli předložíte 2 zápočťáky od vašich bývalých zaměstnavatelů, ale tam kde jste byla jen na Dohodu, tak započťák nedostáváte.

  1. zdravotní a sociální pojištění se zjednodušeně řečeno platí, ze všech druhů výše uvedených příjmů(vyjma Dohod o provedení práce) a platíte jej samozřejmě jak Vy, tak i vaši zaměstnavatelé…

Attack-design

ten druhý musí být jako VPP pojištění platí ten kde jste na hlavní

Dandi

Do druhého zaměstnání můžete nastoupit, ale vždy jen na vedlejší pracovní poměr. Soc a zdrav. za Vás bude platit zaměstnavatel, u kterého jste na hlavní pracovní poměr.