stear

EXCEL – Jak zadat průměr hodnot ve sloupci pro proměnlivý počet řádků?

Dejme tomu, že je 10.12.2022. Je nějaká možnost funkce, kterou zapíši do jedné buňky a vypočítá mi průměr od 1.12.2022 do 10.12.2022? A samozřejmě zítra už bude počítat průměr i se dnem následujícím, atd…
=PRŮMĚR(C3:C33), vypočítá průměr všech dní až do konce. =AVERAGEIF(C3:C33;„>­0“), vypočítá průměr bez nul, ale nezapočítá prošlé dny bez hodnot. Zkoušel jsem zadat místo některých souřadnic číslo dne z příkazu =DEN(DNES()), ale to mi hází chyby.

Odpovědi
KarelN

Vyzkoušejte vzorec =AVERAGEIF(C3:C33;"<­>"""). Snad jsem dotaz dobře pochopil

magorvkleci

Funkce POZVYHLEDAT(DNES();o­blast;0) vrací pořadí přesné nalezené hodnoty ve vzestupně seřazené oblasti.

Jestli ale jde o souvislou řadu dní bez vynechávek, tak je odečtením data prvního dne daného měsíce od data DNES() +1 rovnou jasné, z kolika položek se bude průměr počítat…

stear

Poněvadž to jde postupně, vyřešil jsem to vzorcem =(SUMA(C3:C33))/­S23, kde S23 = =DEN(DNES())
Zbytečně jsem v tom hledal vědu. 😁
Díky za rady!

stear

@magorvkleci, to dokážu dát dohromady, z kolika řádků se bude průměr počítat. Ale jak to zadám do té funkce průměru?
Protože pro průměr v oblasti C3:C33 vyjde 11,77.
Průměr pro C3:C12 vyjde 36,5.
Pro další den by měl být, pokud se nevyplní, průměr 33,18.

Snažím se to vecpat do funkce AVERAGEIF, jak psal @KarelN, ale zatím bez výsledku.

magorvkleci

Funkcí ODKAZ se získá adresa poslední buňky, pomocí operátoru & se připojí za adresu první buňky a : do řetězce a ten řetězec se do funkce průměr vloží funkcí NEPŘÍMÝ.ODKAZ

magorvkleci

Pomocí funkce ODKAZ.

stear

Něco jako:
=AVERAGEIF(A3:A33;<=­S18;C3:C33)
V poli datumů hledám aktuální datum a vybírám pouze aktuální nebo menší. Potom počítám průměr v buňkách Celkem.
S18 je buňka s dnešním datem (=DNES())

Už se v tom motám dokola, asi dám chvíli pauzu.

stear

@KarelN, potřebuji, aby vzorec počítal průměr výsledků vždy od prvního dne v měsíci po aktuální den v měsíci. Čili v příkladu, aby spočítal průměr výsledků „Celkem” od 1.12. do 10.12., ale další den, aby už ho počítal od 1.12. do 11.12. .