dust8

Dokážete uhodnout, či přímo víte, co znamenají tyto slovenské výrazy uvnitř otázky bez nápovědy z internetu, slovníku?

kefa, skrutka, ťava, slnko, tovar, rasca, električka, sneh, vrecko, jedáleň

Hodně zdaru s hádáním :)

Nejlepší odpověď
Filip84

Samozřejmě: kartáč, šroub, velbloud, slunce, zboží, kmín, tramway, sníh, kapsa, jídelna.

A to je ale primitivní, co takhle:

pačmaga, kozub, oblok, postať, borievka, pohonič, trovy, konár, podval, pitvor, povala, omrvinka, budzogáň, mihalnica, čipka, íver? 👌😂😂😂

Další odpovědi
Savier

Kartáček, preclík, šťáva, slunce, výrobek, prase, tramvaj, sníh, kapsa, jídelna

Edit: Po kontrole jsem zjístil že tam mám pár chyb… 😕

Drap

Ano, nekontroloval jsem, ale myslím, že vše bez problémů. Svého času jsem četl hodně slovenských knih a tím jsem získal slovní zásobu. Myslím, že ťava není šťáva, ale velbloud. Poušžívá se na Slovensku: Som smedný ak ťava.

Kelt

Ano, vše jsem věděl. Manželka je Slovenka, tak si pamatuji, že rasca je kmín. Jinak si to pamatuji ze školy.

da ny

Trochu mi dal „zabrat“ kmín
Na uvedená slova ještě „stačím“. 😉

paul1

Na Slovensku se používají i výrazy:
drabina, džveredlo, biglajs, ole poc heu, kešeň, parazol …
Tak zkuste hádat:

Dochy

štětka/kartáč, šroub/vrut, Velbloud, slunce, zboží, kmín?, tramvaj, sníh, kapsa, jídelna.

To bylo docela jednoduché, ne?

EKSOT123

Akorát s kefou jsem nevěděl, nějak se mi to smíchalo s brněnským hantecem, kde kefa je hlava. Ale občas taky narazím, hlavně když je třeba něco převést do slovenštiny. Třeba loni jsem neuměl Prešovákovi vysvětlit, že jsem našel želvu, až jsem si to musel najít. Předtím byl zase problém s parmou – mrenou,…

iceT

kartáč, šroub, velbloud, slunce, zboží, kmín, tramvaj, sníh, kapsa, jídelna

Filip84

paul: Dik more, to morere i čajore Romane v Bačalandu dik de ty pyčo zelená! 😂😂😂👌😎

paul1

Máš trošku mezeru ve vzdělání ( 🙂 ). To bylo východoslovenské nářečí, ne romština, ti tam takové slova asi nemají.

paul1

Pardon, to bylo určeno pro Filip84, zapomněl jsem uvést adresáta.
Ty slova znamenají:
drabina, džveredlo, biglajs, ole poc heu, kešeň, parazol …
zrcadlo žehlička pojď ke mně kapsa deštník
Znám proto, že jsem tam byl na vojně.

paul1

Ještě doplňuji: to první slovo znamená žebřík

Dochy

Filip: Tak tohle je výživnější. Spousta věcí je mi povědomých, ale.. bez kontextu to asi nedám
kozub – snad srub, chata?
větev

a končím

Filip84

Dochy: OK, tak nápověda:

potvora, krb, okno, úroveň, jalovec, vozka, náklady, větev, pražec, předsíň, půda, drobek, kyj, řasa, krajka, tříska