JájsemRaibek

Rozumí cizinec znakové řeči bez znalosti cizých jazyků?

Znakuje se všude stejně nebo v každém jazyce jinak?
Domluví se třeba znakující Čech s Američanem, aniž by znali cizí řeč?

Nejlepší odpověď
ratava

Ano, i ne…

Určitě nemůže sledovat třeba zprávy v jiném ZJ, ale jsou-li v cizině, většinou jim jednoduchá témata nedělají problém… Ty znaky vycházejí z podstaty té dané věci, tak například „káva“ se znakuje (většinou) buď jako samotné pití kávy (opět znatelné rozdíly, podle toho, jak se kde pije…), nebo jako mletí kávy, „pes“ má zas nejčastěji znak znázorňující hlídání, štěkání… Tyto jednodušší znaky jsou sto pochopit, nějakým způsobem si je (po čase…) pro danou chvíli mezi sebou přebrat/ sjednotit/ vyjasnit… ale porozumět třeba politickému tématu- to asi opravdu ne…

Na druhou stránku, mnohé (možná i všechny…) školy pro sluch. postižené v ČR mají již výuku cizího jazyka zahrnutou v osnovách, nejčastěji angličtinu… stejně tak nabídka kurzů angličtiny v Zj je už rozšířenější…

Ono- i v Čechách se neznakuje všude stejně. I ve znakové řeči existuje nářečí a stejně tak, jako mluvící jedinec z Plzně občas nepobere všechny krajové výrazy z Brna (jen příklad…), stejně tak je to i v ZJ…

_______
jen trochu poopravim „Quimby“- ZJ má gramatiku, není stejná, jako gramatika ČJ, ale je to gramatika. Změníte-li slovosled (chcete-li znakosled), změníte tím celou větu, stejně tak jiný výraz v obličeji (mimika) dá znaku jiný význam- i opačný… Není to stejná gramatika, na jakou jsme zvyklí z našeho mluveného jazyka, má svá jiná pravidla, ale bez toho by se nedomluvil nikdo s nikým…

Stejně tak- sjednotit tento jazyk…? Znakový jazyk se bude lépe šířit, když se ho budou učit slyšící… Pak si alespoň neslyšící nebudou připadat jako cizinci ve své vlastní zemi… oni se v té cizině mezi sebou nakonec domluví, větší problém mají „doma“ s námi…

Další odpovědi
annas

Podrobnosti v odkazu
http://www.ja­zyky.com/znako­ve-jazyky-evropy/

„Ve skutečnosti se jen v Evropě můžete setkat se zhruba 30 znakovými jazyky. Neslyšící tak v mnohých případech ovládají více jazyků (oficiální řeč své země, svůj znakový jazyk, další cizí řeč apod.).
Jednotlivé znakové jazyky jsou autonomní, ale mezi některými z nich existují určité podobnosti (zejména mezi těmi, které se vyvíjely vedle sebe). Řeči sice nejsou plně srozumitelné, neslyšící však jsou schopni mezi sebou navzájem komunikovat pomocí určitých „mezinárodních znaků“.
Např.
Australský znakový jazyk se s britským shoduje až v 80%. Český a slovenský znakový jazyk se však od sebe v mnohém liší. Odchyluje se např. i pražská a brněnská podoba jazyka.“
atd.
http://www.ja­zyky.com/znako­ve-jazyky-evropy/

Takže cizinec rozumí částečně pomocí určitých „mezinárodních znaků.“

Stejně v archivu
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-znakova-rec-univerzalni
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/je-znakova-rec-mezinarodni-nebo-je-v-kazde-zemi-jina
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/lisi-se-znakova-rec-v-kazdem-state
http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/maji-i-v-jinych-zemich-jinu-znakovou-rec

Quimby

Bohužel ne, znakový jazyk byl často vytvářen mluvícími lidmi, kteří jej vytvořili pro svůj jazyk.
Znakový jazyk nemusí mít gramatiku nebo podobně věci, bohužel se ale v jednotlivých slovech liší. Ve světe existuje hlavně Americký znakový jazyk – USA, Kanada i Británie, ale existuje i Britský jazyk.
Řekl bych, že by stálo za to, aby se tyto jazyky sjednotily, u mluvených jazyků se to asi už nepovede. Pak by se znakový jazyk mohl i lépe šířit.

mosoj

Domluví se snáze než mluveným jazykem.
Pidžin !!!

http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Zna­kov%C3%BD_jazyk