Martin2018

Deska starých WAW u napojení průduchu – jde o azbest?

Potřebuji odmontovat staré WAW a ve spoji mezi nimi a průduchem se nachází tenká deska, pravděpodobně izolační, viz přiložené foto. Může obsahovat azbest?

WAW byly montovány v roce 1970, plynová instalace dle normy ČSN 38 6441. Alespoň je to tak uvedeno v úředních záznamech.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Ano, je to azbest. V roce 1970 běžné.

Martin2018

Děkuji za odpověď. Myslíte, že mohu WAW odmontovat sám a desku odvést do sběrného dvora jako nebezpečný odpad, nebo mám raději objednat odborníka (koho)?

aliendrone

NZ. :)
Myslím, ža to zvládnete, ale ruku do ohně za to nedám. Znám totiž pár jedinců, kteří neví ani na kterou stranu se utahuje/povoluje, takže… ;) :D :D

Ale i pro opravdu málo zdatného montéra je uzavření plyn. kohoutu u WAWek před odpojením a následné odpojení od potrubí brnkačka.

Každopádně pokud si nejste sám sebou jistý, můžete zavolat plynaře. (obvykle to dává i instalatér/to­penář – je to taková trojprofese) :)

Pokud na to vlítnete, nezapomeňte na uprázdněné šroubení na potrubí k WAWkám namontovat a natěsnit záslepku. Tato je půlcoulová do vnitřního závitu, vy si kupte dle vašeho průměru závitu – mají to v kdejakém železářstí. >> https://www.svis­trade.cz/k2eshop/­/cerna-zatka-1-2-290-m-g1199.html?gclid=­EAIaIQobChMIm­fHdg-Se3AIVRZnVCh33nQE­hEAQYBSABEgJ30fD_BwE Může tam být vnější závit, pak místo zátky/záslepky použijete víčko (něco jako tohle)> https://www.svis­trade.cz/K2Eshop/­pozinkovane-vicko-3-4-300-f-g2341.html Pochopitelně též s odpovídajícím průměrem/závitem.

K utěsnění použijte např. https://www.a­quatopshop.cz/Te­flonova-paska-10-m-x-12-mm-x-0-1-mm-d1636.htm?gclid=E­AIaIQobChMIle­y6n-Se3AIVCvEbCh09aQ­DYEAQYAiABEgLGI_D_BwE taktéž mají n prodej (alespoň ekvivalent) všude – namotejte pásku před našroubováním zátky/víčka na závit (přiměřeně, aby šla pak zátka/víčko našroubovat). A je to! :)

Martin2018

Pardon, zapomněl jsem zmínit, že plynové potrubí bylo kompletně odpojeno odebráním plynoměru po ukončení odběru. Předpokládám, že v trubkách může být nanejvýš nějaký zbytkový plyn.

Šlo mi hlavně o tu azbestovou izolaci, jak moc je nebezpečné s ní manipulovat…?