Vyrábí se ještě eternit ve formě střešní krytiny, či to bylo zakázáno kvůli riziku s kontaminací okolí azbestem?

Jistě se to nevztahuje na lidi, kteří jej stále na střeše mají, ale jde o to, aby se postupně tento počet eternitu na střechách domů celoplošně snižoval?

Souhlasíte s tímto návod pro jeho případnou eliminaci ze střech?

V minulosti byl běžnou střešní krytinou eternit, do kterého se taky přidával azbest. To, že máte nad hlavou eternit, ještě není důvod k panice. Materiály s azbestem jsou nebezpečné v okamžiku, kdy se z nich můžou uvolňovat vlákna, například když je rozlamujete, vrtáte do nich nebo je jinak mechanicky poškozujete. Pokud eternit jen leží na střeše a nic ho neodírá, je lepší to tak nechat. Pokud se rozhodnete střechu vyměnit neodborně sami, riskujete, že si zamoříte dům a okolí azbestem. Nejde přitom jen o vás, ale i o vaše sousedy. Soused vás pak může žalovat, že jste mu zamořili pozemek azbestem a požadovat náhradu škody. Myslet si, že si v domě nebo okolí pořádně uklidíte a prach vyluxujete domácím vysavačem, je bláhové. Obyčejný vysavač, i když má nejrůznější filtry, vlákna azbestu nezachytí, akorát je znova rozvíří v prostoru. Jen si kontaminujete vysavač a vlákna si s ním zanesete i do prostor, kde dřív azbest nebyl. Azbest si domů můžete přinést i na pracovním oblečení. Největší nesnáz s eternitem je, jak ho odstranit, aby se do okolí i do samotného domu nedostala vlákna azbestu. „Pokud by se to dělalo pedantsky, pak by se kolem domu muselo udělat z igelitu neprodyšné pásmo, ve kterém by speciální filtr čistil vzduch a kosmonauti ve skafandrech by střechu pomalu rozebrali. To je ale velmi drahé,“ říká Petr Balvín. Podle něj je možné postupovat podle německé normy TRGS 519 a za zvýšené opatrnosti střechu rozebrat levněji. Takové šetrné sundání eternitu se dělá z pomocné plošiny nebo pomocného lešení (aby se nechodilo po krytině) nebo se provádí zevnitř domu. Pracovníci by měli mít ochranné obleky a dýchací filtry účinnosti P3, běžné respirátory nestačí. Krytina se před manipulací nastříká enkapsulačním přípravkem, který zapouzdří azbestová vlákna. Následně se krytina postupně a šetrně rozebere tak, aby nedocházelo k lámání. Rozebraný materiál se hned zavírá do neprodyšných pytlů.Sundáním eternitu ze střechy záležitost nekončí. Stavební odpad se musí odvést na skládku nebezpečných odpadů ve stavu, kdy je stabilizovaný a zabalený. Je důležité, aby odpad byl převážen tak, aby nedocházelo k úniku azbestu.

Nejlepší odpověď
mosoj

Eternit se vyrábí, ale bez azbestu. Bohužel není již tak pevný a pružný.
Likvidace azbestové krytiny spočívá v jeho demontáži ( bez jakýchkoliv ptákovin) odborné likvidaci. Oni ti ho také ve sběrném dvoře nevezmou. Jenom likvidace již demontovaného eternitu stojí kolem 20 000 Kč.

Zajímavé je, že když se používal azbest do brzdových destiček, kde to dýchal každý, včetně dětí , nikomu to nevadilo. Takže zamořeno je již dávno.

Další odpovědi
Bednaricek

Dobrý den, rovnou k Vaší otázce – ano, vyrábí. Dnešní Eternit neobsahuje azbest ani jiné škodliviny.

Kepler

Eternitová střešní krytina se stále vyrábí i prodává. Je to vláknitocementový materiál, ale tu vláknitou složku již netvoří azbest. http://e.cole­man.cz/eternit-cz/?utm_source=sklik&ut­m_medium=ppc&ut­m_campaign=Eter­nit
Postup likvidace jsi sám dobře popsal, když to takhle dělají odborníci, tak já jim určitě nic vytýkat nebudu. Dělat to amatérsky opravdu není dobrý nápad, od toho jsou odborné firmy, např. http://www.ka­iserservis.cz/clan­ky/likvidace-azbestu-1109/?utm_sou­rce=seznam&ut­m_medium=cpc&ut­m_campaign=%c4%8cl%c3­%a1nky&utm_con­tent=Likvidace+e­ternitu+levn%c4%9b

Renikled

Příspěvek smazán administrátorem.

anonym

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

Osobně silně pochybuju že by se s tím eternitem někdo sr… tak jak popisuješ v otázce. Desetiletí se s ním pracovalo jako s bezpečným materiálem, takže je ho v okolí opravdu hafo. Na každé škole v laborkách jste měli nad kahanem azbestové mřížky…

Michalov

Nemáte náhodou prosím někdo zkušenosti s nátěrem střechy? poradíte mi jak na to?

Lukášpodzim

Z jakého materiálu je Vaše střecha vyrobená? není děravá? co krovy?

Michalov

Celkově je střecha ve velice dobrém stavu, akorát jako krytina byl použit eternit, který když očistím, tak není tak hrozný, střecha není děravá, ale prostě by to chtělo nátěr.

Jiřinvorac

Já jsem sehnal barvu na střešní eternit od https://svk-barvy.cz/barvy-na-strechy/275-sps-barva-na-strechu-8711429016030.html, je to velice kvalitní barva od Holandského výrobce.