Avatar uživatele
Pokročilý

Da se tento člověk trestně stihat?

Ahoj. Toto by měla být otazka spíše pro socialku v tehdejši době,ale jde o to ,že ve svých 12letech mě sexualně zneužival bývalý známý mojí matky. Nevěděl jsem o tom nic,bylo mi 12. Dnes jemi 36 a ten človek si dal svobodně běha po svobodě. Měl jsem z toho psychycky stresy ktery mam do dnes.Da se toto po tolika letech ještě trastně stihat??

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Myslím, že po 24 letech je tento čin již promlčen.

Nyní bych už spíš vsadila na odpuštění a vyrovnání se s tím, protože je škoda se touto záležitostí celý život týrat. Zkus pomoc psychologa... Hodně štěstí.

Viz:
1) promlčení trestního stíhání

Promlčením zaniká trestní odpovědnost a trestnost uplynutím stanovené zákonné lhůty. Ustanovení se vztahuje na všechny trestné činy s vyjímkou TČ uvedených v §67a TZ. Zákon výslovně neuvádí, od kterého okamžiku začíná plynout promlčecí lhůta.

§67a Trestního zákona č. 140/1961 Sb. zní:

"Uplynutím promlčecí doby nezaniká trestnost

a) trestných činů uvedených v hlavě desáté, s výjimkou trestného činu podle § 261,

b) trestného činu teroru (§ 93 a 93a), obecného ohrožení (§ 179 odst. 2, 3), vraždy (§ 219), ublížení na zdraví [§ 221 odst. 2 písm. b), odst. 3 a odst. 4, § 222], omezování osobní svobody (§ 231 odst. 3), zbavení osobní svobody (§ 232), zavlečení do ciziny (§ 233) a porušování domovní svobody (§ 238 odst. 2), pokud byly spáchány za takových okolností, že zakládají válečný zločin nebo zločin proti lidskosti podle předpisů mezinárodního práva,

c) trestného činu podle § 1 zákona ze dne 20. prosince 1950 č. 165 Sb., na ochranu míru,

d) jiných trestných činů spáchaných v době od 25. února 1948 do 29. prosince 1989, u nichž horní hranice trestní sazby odnětí svobody činí nejméně deset let, pokud z politických důvodů neslučitelných se základními zásadami právního řádu demokratického státu nedošlo k pravomocnému odsouzení nebo zproštění obžaloby, a buď byly spáchány veřejnými činiteli anebo byly spáchány v souvislosti s pronásledováním jednotlivce nebo skupiny osob z důvodů politických, rasových či náboženských."

Trestný čin zaniká uplynutím:
1.20 let u trestních činů, kde zákon dovoluje uložení výjimečného trestu a trestní čin spáchal při vypracování nebo schválení privatizačního zákona 92/1991 Sb., o podmínkách převodu majetku na jiné osoby, ve znění pozdějších předpisů.
2.dvanáct let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně deset let.
3.pět let, činí-li horní hranice trestní sazby odnětí svobody nejméně 3 léta.
4.tři léta u ostatních trestných činů.

Do promlčecí doby se nezapočítává doba, po kterou nebylo možno pachatele postavit před soud pro zákonnou překážku, doba, po kterou se pachatel zdržoval v cizině, zkušební doba podmíněného zastavení trestního stíhání.

Promlčení trestného stíhání se přerušuje pokud:
•pachatel se dopustil ve výkonu promlčecí doby stejného, nebo jiného činu se stejným nebo přísnějším trestem
•sdělení obvinění pro trestný čin, o jehož promlčení jde, úkony policejního orgánu, státního zástupce nebo soudu směřující k trestnímu stíhání pachatele
•přerušením promlčecí doby počíná nová promlčecí doba

Zdroj: http://spolecnost.net-mag.cz/? action=art&num=435

 

Otázka nemá žádné další odpovědi.

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 1005
Zlatý marci1 819
Zlatý quentos 637
Zlatý iceT 609
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 458
Zlatý led 404
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 384

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.