paul1

Co způsobuje samovolné vybíjení baterie u mobilu?

Vím o tom, že existuje samovolné vybíjení baterie u mobilu, i když je vypnutý. Co to způsobuje?
Dnes jsem se dozvěděl, že není dobré nechávat baterii zapnutou na nabíječce zbytečně dlouho, baterie se tím ničí. Stačí prý nabít na 80%, to je nejoptimálnější. Při dalším nabíjení se už baterie přehřívá.
Nabití na 80% jde rychle, potom se zpomalí. Když se baterie po úplném nabití ponechá v nabíječce,
dochází vlivem samovolného vybíjení už při malém poklesu kapacity k dalšímu dobíjení a to se opakuje
až do odpojení nabíječky od mobilu. Tím dochází k zkrácení životnosti baterie. Díky za odpověď, Pavel

Nejlepší odpověď
Jiří Bohumil

Jde v podstatě o chemické procesy a konstrukci akumulátoru. Dřívější konstrukce NiMh a NiCd měly samovybíjecí efekt větší a bylo je nutno i t.zv. formátovat. Nynější konstrukce LiIon a LiPol mají samovybíjecí efekt podstatně menší a formátovat se nemusí. Ale v podstatě není nutno toto řešit. Výdrž je daná také kvalitou výrobku, případně výrobce. A jejich životnost je dnes už velmi dlouhá a pokud nutno vyměnit, jejich cena je už poměrně velmi nízká.
Nabití na 80% se uvádí jako optimální v případě, že se aku delší dobu nepoužívá a uloží se mimo zařízení. V běžném provozu je nabíjení řízeno buďto SW mobilu, případně vlastním akumulátorem, který se po max. nabití odpojí od nabíjení.

Další odpovědi
aliendrone

Způsobuje to platnost 2. hlavní věty termodynamické, konkrétně princip nárůstu entropie. :)

Jinak – tohle voodoo kravení s dobíjením mě DOST baví. Tyhle „baterky“ mají paměťový efekt, tamty se nesmí naplno nabíjet atd. atd. Co z toho, když budeš nabíjet jen na 80%? Kratší výdrž – pochopitelně – a tím i nutnost častějšího nabíjení. Nevíš, že každý akumulátor snese jen OMEZENÝ počet nabíjení, takže v konečném důsledku KRÁTÍŠ jeho životnost? ;) :D

Ale i kdyby – je snad v dnešní době problém vyměnit akumlátor (a to i u těch „nevyměnitelných“ aku)? Udělají to v každém lepším servisu, u těch s neintegrovaným aku to jistě zmákneš sám. Stojí ti ty opičárny kolem toho za těch pár stovek, co za nový aku dáš? Beztak – po 3 letech spíš vyměníš CELÝ MOBIL, ne jen baterku, 5G nám už klepe na dveře a dnešní špičkový mobil bude zítřejší beznadějně zastaralý šrot! ;) :D :D

Petr1491

Mrkni na tenhle článek, kde jsou obecná zásady o bateriích, nabíjení během noci atd.: https://www.tes­tado.cz/baterie-mobilnich-telefonu/

Dochy

Nejoptimálnější je v češtině nepoužívat vyšší stupeň přídavného jména než superlativ. Takže výraz „optimální“ dostačuje.

orestez

Optimální by bylo přenechat to češtinářce a věnovat se vyvracením všech kravin ohledně dobíjení aku.