Kelt

Co znamená pojem : Dostal sodu?

Určitě se nejedná o obchodníka s chemikáliemi, který obdržel uhličitan sodný. Výraz byl použit ve filmu Rocky 4 , kdy je závěrečný boj mezi Rocky Balbou – Sylvestr Stalone a Rusem, Ivanem Dragem – Dolph Lungren a v přestávce mezi koly prohlásí švagr Rockyho na adresu Ivana Draga, právě zmíněný Dostal sodu. Něco ve smyslu, dostal nakládačku. Ale odkud to pochází? (Anglický originál neznám, co se tam vlastně říkalo a jak to bylo přeloženo). Ví o tom někdo více? Děkuji.

Nejlepší odpověď
Roman71

Jedlá soda se používá pro zklidnění při pálení žáhy – takže, v přeneseném významu zjevně dostal „porci“, která „zklidnila jeho bojovnou náladu“.

Další odpovědi
Kepler

Jak to úsloví vzniklo nemám páru, ale chápu to jako, že někdo dostal kartáč, byl setřen, zdrbán. zdupaný na tři doby. Taky se na Valašsku říká: to je tělo, coby chtělo! Kartáč, vodu, mýdlo, sodu…

annas

Stačilo využít našeptávače. Na stejnou otázku jsem už odpovídala.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-se-rika-dostat-sodu-prave-v-tom-smyslu-v-jakym-se-to-rika

Na otázku Proč určitě není snadná odpověď. Neslyšela jsem, ale dívala jsem se do SNČ na výraz soda = „pokárání, porážka ve sporu, něco obecně zatěžujícícho.“

Je to zřejmě novější úsloví. Ale vycházela bych z toho, že podle PSJC „soda = bílý prášek, kterého se užívá v potravinářství a k odstraňování žaludeční kyselosti.“

„Z literatury – I. Herrmann : " Pak si mačkal břicho, hekal, a musilo se mu shánět pro trávení, když vylízal svou škatulku sody“.

Dostat sodu – přenesený význam od toho, že velké množství sody způsobilo v žaludku problémy, působilo agresívně,

Někdo dostal sodu, měl problémy, takže úsloví zobecnělo, význam se rozšířil – vždyť i spory jsou pro člověka zatěžující a způsobují např. žaludeční neurózu.
--

Někdo vysloví, jinému se výraz zalíbí a šíří se dál. Módní slovo.

Nebo ještě mě napadla jiná možnost – soda, sodovka , sifon, voda s bublinkami, s CO2. Ve větším množství způsobuje problémy se zažíváním, ale i bublinky škodí jinak.

https://www.wo­manonly.cz/6-zpusobu-jak-skodi-bublinky-nasemu-zdravi/

Takže opět přenesený význam – dostat sodu – způsobit nepříjemný zážitek či upůsobi obtížnou situaci. .

Tento význam je v odkazu
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Soda

Takže toto úsloví se dá vysvětlit různě.

elkon

Dostal sodu, dostal čoud, dostal vynadáno.