paul1

Co slyší doktor při vyšetřování plic?

Při vyšetřování dýchání se používá fonendoskop. Při povelu nádych a výdych je mi jasné, že poslouchá nějaké šelesty, nebo chrapot. Co ale může vůbec slyšet při povelu nedýchatm resp.zadržet dech?

Nejlepší odpověď
aliendrone

Třeba „doběhy“? Podobně jako když prudce trhneš pístem ve stříkačce osazené tenkou kapilárou. Píst již stojí, nicméně vzduch skz kapiláru stále proudí (do vyrovnání tlaku). Dovedu si představit, že při určité praxi by z toho mohl vyvodit míru zanešení/zahlenění dýchacích cest – čím déle bude něco slyšet (než dorazí vzduch do všech plicních sklípků), tím více budou cesty užší/ucpanější. Podotýkám, že je to jen domněnka, nejsem felčar. ;) :)

Další odpovědi
Kepler

Zřejmě při tom poslouchá i srdíčko.